Zeytin pirinası ve deniz yosunu ekstraktı uygulamalarının biberde fide gelişimi üzerine etkisi
The effect of olive pomace and seaweed extracte applications on seedling development in pepper
- Tez No: 777720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Zeytinin zeytinyağına işlenmesi esnasında ortaya çıkan ürüne, zeytin pirinası (ZP) adı verilir. Prinanın tarımda gübre ve toprak iyileştirici olarak kullanılması, kompost olarak kullanılabilme olanağı ve bu potansiyelin tarımda değerlendirilmesi konularında araştırmaların arttırılması gereklidir. Çünkü zeytin pirinasının hangi oranlarda uygulanacağı ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu çalışma deniz yosunu (DY) ve zeytin pirinasının fide yetiştiriciliğindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, çalışmamızda 4 farklı oranda ZP (%100 torf + %0 ZP, %95 torf + %5 ZP, %90 torf + %10 ZP ve %80 torf + %20 ZP) ve 4 farklı dozda DY ekstraktının (%0, %0.5, %1, %2) biber fidesi yetiştiriciliğindeki etkileri incelenmiştir. Deneme, 2021 yılı ilkbahar döneminde plastik serada yürütülmüş olup, bitkisel materyal olarak Afat F1 biber çeşidi kullanılmıştır. Denemede, fide boyu (cm), gövde çapı (mm), klorofil indeksi, yaprak sayısı (adet), yaprak alanı (cm2), yaprak taze ve kuru ağırlıkları (g), gövde taze ve kuru ağırlıkları (g), kök uzunluğu (cm), kök taze ve kuru ağırlıkları (g), taze ve kuru ağırlık bazında gövde/kök oranları ve toplam bitki kuru ağırlığı (g) değerleri incelenmiştir. Pirina oranlarına bağlı olarak, bitki boyu, gövde çapı, yaprak alanı, yaprak sayısı, yaprak taze-kuru ağırlığı, gövde taze-kuru ağırlığı, kök taze-kuru ağırlığı, klorofil indeksi, gövde/kök oranları (taze, kuru), toplam bitki kuru ağırlığında azalmalar olurken kök uzunluğunda artış meydana gelmiştir. Öte yandan deniz yosunu uygulamalarının yüksek dozları, bitki gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The product obtained during the processing of olives into olive oil is called olive pomace (ZP). It is necessary to increase researches on the use of pomace as fertilizer and soil improver in agriculture, the possibility of using pomace as compost, and the evaluation of this potential in agriculture. Because, it is not known exactly in what proportions olive pomace should be applied. This study was carried out to determine the effect of seaweed (DY) and olive pomace on seedling cultivation. For this purpose, in our study, 4 different rates of ZP (100% peat + 0% ZP, 95% peat + 5% ZP, 90% peat + 10% ZP and 80% peat + 20% ZP) and 4 different doses of DY extract (0%, 0.5%, 1%, 2%), effects on pepper seedling cultivation were investigated. The experiment was carried out in an plastic greenhouse in the spring of 2021, and Afat F1 pepper seedlings were used as plant material. In the experiment, seedling height (cm), stem diameter (mm), chlorophyll index, number of leaves (number), leaf area (cm2), leaf fresh and dry weights (g), stem fresh and dry weights (g), root length (cm), root fresh and dry weight (g), stem root ratio (fresh, dry) and total plant dry weight (g) values were investigated. Depending on the pomace ratios, plant height, stem diameter, leaf area, leaf number, leaf fresh-dry weights, stem fresh-dry weights, root fresh-dry weights, chlorophyll index, stem/root ratios (fresh, dry), total plant dry weight decreased while root length increased. On the other hand, high doses of seaweed applications adversely affected plant growth.