Vermikompost ve hümik asit uygulamalarının biber fidesinin kalitesine etkileri
Effects of vermicompost and humic acid applications on quality of pepper seedlings
- Tez No: 777719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, vermikompost ve hümik asidin fide kalitesine olan etkisini belirlemek amacıyla 2021 yılı ilkbahar döneminde Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait plastik serada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bitkisel materyal olarak Afat F1 biber çeşidi kullanılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak ise torf içerisine farklı oranlarda (%0, %25, %50, %75 ve %100) vermikompost karıştırılarak 5 farklı yetiştirme ortamı elde edilmiştir. Ayrıca 3 farklı dozda hümik asit (0, 100 ve 200 ppm) uygulaması yapılmıştır. Araştırmada, biber bitkisinin fide boyu (cm), gövde çapı (mm), yaprak sayısı (adet), yaprak alanı (cm²), klorofil indeksi, yaprak taze ve kuru ağırlıkları (gr), gövde taze ve kuru ağırlıkları (gr), kök uzunluğu (cm), kök taze ve kuru ağırlıkları (gr), gövde/kök oranları (taze, kuru) ve toplam bitki kuru ağırlığı (g) özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre vermikompostun miktarı arttıkça bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, yaprak alanı, klorofil indeksi, yaprak taze ve kuru ağırlığı, gövde taze ve kuru ağırlıkları, kök taze ve kuru ağırlığı ve toplam bitki kuru ağırlığı değerlerinde azalma olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak %1 düzeyinde önem taşıdığı belirlenmiştir. Yetiştirme ortamına farklı oranlarda vermikompost eklenmesi, kök uzunluğunu ve gövde/kök oranlarını arttırdığı belirlenmiştir. Hümik asit (HA) uygulamasının bitki boyu, gövde çapı, yaprak taze ağırlığı, gövde taze ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök taze ve kuru ağırlığı, toplam bitki kuru ağırlığı parametreleri üzerine etkisi incelendiğinde; en yüksek değerler 100 ppm uygulamasından; yaprak sayısı, klorofil, gövde/kök oranı (kuru) parametreleri için ise 200 ppm HA uygulamasından elde edilmiştir. Yaprak kuru ağırlığı ve gövde/kök oranına hümik asidin etkisi önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in plastic greenhouse of Harran University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in the spring of 2021; in order to determine the effect of vermicompost and humic acid on seedling quality. Afat F1 pepper variety was used as plant material in the study. As a growing medium, vermicompost were mixed to the peat in 5 different ratios (0, 25, 50, 75 and 100%). In addition, 3 different doses of humic acid (0, 100 and 200 ppm) were applied. In the research; seedling's length (cm), stem diameter (mm), number of leaves, leaf area, chlorophyll index, leaf fresh and dry weights, stem fresh and dry weights (gr), root length (cm), root fresh and dry weights of pepper plant (gr), stem-root ratios (fresh, dry) and total plant dry weight (g) were investigated. According to the results of the study, as the amount of vermicompost increased, plant height, stem diameter, number of leaves, leaf area, chlorophyll index, leaf fresh and dry weight, stem fresh and dry weight, root fresh and dry weight and total plant dry weight decreased at the 1%significant level. It was determined that adding vermicompost at different rates to the growing medium increased root length and stem/root ratio. The effect of humic acid (HA) application on plant height, stem diameter, leaf fresh weight, stem fresh and dry weight, root length, root fresh and dry weight, and total plant dry weight parameters were examined, the highest values were obtained from 100 ppm application; however, the highest leaf number, chlorophyll index, stem/root ratio (dry) parameters were obtained from 200 ppm HA application. The effect of humic acid on leaf dry weight and stem/root ratio was not significant.