Ergenlerde sosyal duygusal öğrenme becerilerinin yordayıcısı olarak okul iklimi
School climate as a predictor of social-emotional learning skills in adolescents
  1. Tez No: 777770
  2. Yazar: MELİKE TÜTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BUĞRA ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı lise öğrencisi ergenlerin okul iklimine yönelik algılarının sosyal duygusal öğrenme becerilerinin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma desenine ve ilişkisel modele uygun olarak kurgulanan bir araştırmadır. Araştırma örneklemi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkezi ilçelerinde yer alan farklı türlerdeki resmî liselerde öğrenim gören 549 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği ve Okul İklimi Ölçeği Lise Formu olmak üzere üç ölçme aracından oluşan bir batarya kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, ergenlerin sosyal duygusal öğrenme becerileri ile okul iklimine yönelik algıları arasında düşük ve orta düzeylerde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca ergenlerin okul ikliminin kaynak kullanımı, düzen ve disiplin, ana baba katılımı, öğrenciler arası ilişkiler ve öğretmen-öğrenci ilişkileri alt boyutlarına yönelik algılarının sosyal duygusal öğrenme becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Bu beş alt boyut sosyal duygusal öğrenme becerilerine ilişkin varyansın yaklaşık %30'unu açıklamaktadır. Buna karşılık araştırma örnekleminde yer alan ergenlerin okul ikliminin okul binası alt boyutuna yönelik algılarının ise sosyal duygusal öğrenme becerilerinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırma bulguları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, araştırmanın çalışma grubunda yer alan lise öğrencisi ergenlerin sosyal duygusal öğrenme becerilerinin ve okul ikliminin çeşitli bileşenlerine yönelik algılarının cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaştığı, buna karşılık etüt-ek ders desteği alıp almama durumuna göre ise anlamlı biçimde farklılaşmadığı bulunmuştur. Bunlarla birlikte araştırmanın çalışma grubunda yer alan lise öğrencisi ergenlerin sosyal duygusal öğrenme becerileri ile okul iklimine yönelik algıları arasında düşük ve orta düzeylerde anlamlı ilişkiler bulunduğu ve dahası okul iklimi algısının sadece okul binası alt boyutunun sosyal duygusal öğrenme becerisinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to investigate whether high school student adolescents' perceptions of school climate are a significant predictor of their social-emotional learning skills. Method: A quantitative and correlational research design was used in this study. The research sample consisted of 549 high school students studying at different types of public high schools located in the districts of Kahramanmaraş province in the 2021-2022 academic year. The study data were collected by using a battery of three measurement tools, namely a Personal Information Form, the Social and Emotional Learning Scale, and the School Climate Scale - High School Form. Findings: The results of the research show that there are low and medium levels of significant relationships between adolescents' social emotional learning skills and their perceptions of the school climate. In addition, it was found that adolescents' perceptions of the school climate's sub-dimensions of resource use, order and discipline, parental participation, relationship between students, and relationship between teacher and students significantly predicted their social-emotional learning skills. These five sub-dimensions explain approximately 30% of the variance in social-emotional learning skills. On the other hand, it was found that the perceptions of the adolescents in the research sample towards the school building sub-dimension of the school climate were not a significant predictor of their social-emotional learning skills. Results: When the research findings were evaluated holistically, it was found that the social-emotional learning skills of adolescent high school students in the study group and their perceptions of various components of the school climate differed significantly according to gender, school type, and grades, but no significant difference was found according to whether students received out-of-schedule or additional course support. In addition, it was concluded that there were low and medium levels of significant relationships between the social-emotional learning skills of the adolescent high school students in the study group and their perceptions of the school climate, and moreover that only the school building sub-dimension of the school climate perception was not a significant predictor of the social-emotional learning skills.