Ergenlerin sosyal duygusal öğrenme becerilerinin yordayıcısı olarak ebeveynleşme
Parentification as a predictor of adolescents social emotional learning skills
- Tez No: 966433
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sosyal ve duygusal öğrenme becerileri, bireyin çevresiyle etkili bir şekilde etkileşimde bulunmasını sağlayan becerilerdir. Bu kavram, bireylerin hem de kendi iç dünyalarını hem kişiler arası ilişkilerini yönetmelerine yardımcı olur. Ebeveynleşme ise bireyin aile içinde yetişkin sorumluluklarını üstlenmesi anlamına gelir ve sosyal ve duygusal gelişimini farklı şekillerde etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı ergenlerin ebeveynleşmesi ile sosyal ve duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkileri inceleyerek sosyal ve duygusal öğrenme becerilerinin yordayıcısı olarak ergen ebeveynleşmesinin rolünü ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın bağımsız değişkeni ebeveynleşme, bağımlı değişkeni de öğrencilerin sosyal ve duygusal öğrenme becerileridir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da farklı liselerde öğrenim gören 859 kız 433 erkek toplam 1292 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynleşme Ölçeği Ergen Formu ve Ergenlerde Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama deseninde tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği puanını yordama durumunun incelenmesi amacıyla uygulanan çoklu regresyon analizinden elde edilen bulgulara göre bağımsız değişkenler, sosyal ve duygusal öğrenme becerileri varyansının %8,3'ünü açıklamaktadır. Ebeveynleşmeden algılanan yarar ve duygusal ebeveynleşme boyutları sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini anlamlı ve olumlu yönde yordamaktayken, ebeveynleşmeden algılanan adaletsizlik boyutu sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini anlamlı ve olumsuz yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social and emotional learning skills are skills that enable individuals to interact effectively with their environment. This concept helps individuals to manage both their inner world and their interpersonal relationships. Parentification, on the other hand, means taking on adult responsibilities within the family and can affect social and emotional development in different ways. The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' parentification and their social and emotional skills and to reveal the role of adolescent parentification as a predictor of social and emotional learning skills. The independent variable of the study was parentification and the dependent variable was students' social and emotional skills. The study group consisted of 1292 high school students (859 girls and 433 boys) from different high schools in Ankara. Personal Information Form, Parentification Scale Adolescent Form and Social and Emotional Learning Scale for Adolescents were used in the study. The study was designed in relational survey design and analyzed using SPSS-27 program. According to the findings obtained from the multiple regression analysis applied to examine the prediction of the Social and Emotional Learning Scale score, the independent variables explain 8.3% of the variance of social and emotional learning. Perceived benefit from parentification and emotional parentification sub-dimensions significantly and positively predicted social and emotional learning, while perceived injustice from parentification sub-dimension significantly and negatively predicted social and emotional learning.