Hürriyeti bağlayıcı cezanın infazı kapsamında idari faaliyetler ve idarenin sorumluluğu
Administrative activities and responsibility of the administration within the scope of the execution of the liberty binding punishment
- Tez No: 777790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA TANSUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 803
Özet
İlgili çalışmada ortaya konulan tez; ceza yargılaması sonucunda verilen hürriyeti bağlayıcı cezanın infazına yönelik faaliyetlerin bir yargı kararının yerine getirilmesinden öte ayrı bir faaliyet alanı oluşturduğuna; bu faaliyetin yürütülmesi için hukuki ve fiziki yapının planlanıp kurulması öncelikle idarenin planlama faaliyeti kapsamında yerine getirilse de idarenin bu alandaki idari faaliyetinin bununla sınırlı kalmadığına; yargısal hükmün yerine getirilmesi kapsamında hükümlünün ceza infaz kurumuna konulmasına kadar yürütülen faaliyetler adli faaliyet olarak kabul edilse de hükümlünün kuruma kaydıyla başlayan ve farklı kamusal faaliyetlerin yürütülmesi nedeniyle karma bir yapıya sahip olan infaz aşamasındaki faaliyetlerin çoğunun, idarenin mevzuatla kendisine verilen azımsanmayacak kadar çok ve etkili görevle yetkileri çerçevesinde yürüttüğü idari faaliyet kapsamında olduğuna; idarenin bu faaliyet alanındaki görev ve yetkileri, olağan idari faaliyetlerine göre özgün nitelikler taşısa da bu faaliyetin de idari işlev kapsamında olduğuna ve nihayetinde idarenin bu faaliyeti kapsamında sebebiyet verdiği zararlardan dolayı yargısal denetimine ilişkin hukuki rejimin tespitine ve idarenin sorumluluğuna ilişkin ilkeler çerçevesinde sorumluluk rejiminin açıklanmasına ilişkindir. Bu çerçevede ilgili çalışmada, idarenin ceza infaz alanında yürüttüğü idari faaliyetin içeriği açıklanarak bu faaliyet çerçevesinde meydana gelen zararlardan idarenin sorumluluğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis put forward in the relevant study is that the activities for the execution of the sentence binding the liberty imposed as a result of the criminal proceedings constitute a separate field of activity beyond the fulfillment of a judicial decision; although the planning and establishment of the legal and physical structure for the execution of this activity is primarily carried out within the scope of the planning activity of the administration, the administrative activity of the administration in this field is not limited to this; although the activities carried out until the convict is placed in the penal execution institution within the scope of fulfilling the judicial judgment are considered as judiciary activities, most of the activities in the execution phase, which starts with the registration of the convict in the institution and has a mixed structure due to the execution of different public activities, are within the scope of the administrative activities carried out by the administration within the framework of the considerably numerous and effective duties and powers given to it by the legislation; that although the duties and powers of the administration in this field of activity have unique characteristics compared to its ordinary administrative activities, this activity is also within the scope of administrative function, and finally, the determination of the legal regime regarding the judicial control of the administration for the damages caused by this activity and the explanation of the liability regime within the framework of the principles regarding the responsibility of the administration. In this framework, this study explains the content of the administrative activity carried out by the administration in the field of penal execution and the responsibility of the administration for the damages incurred within the framework of this activity.