Haksız rekabetin elektronik ortamda görünüm biçimleri
Reflections of unfair competititon on electronic environment
  1. Tez No: 777791
  2. Yazar: MİYALE TANLA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ANLAM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Elektronik ortamın gelişmesi, gün geçtikçe daha da önemli hale gelip hayatın yadsınamaz bir parçası olması, elektronik ortamının tanımının yasal düzlemde de karşılık bulmasının ve bu alanda faaliyetlerin düzenlenmesinin yolunu açmıştır. Bu ortamda geniş kitlelere erişim kolay olduğu için reelde bir rakibe verilebilecek zarardan daha fazlası verilebilir. Bu nedenle bu alan korunmalı ve haksız rekabet hukuku çerçevesinde incelenmelidir. Elektronik ortam; verilerin sayısallaştırılarak muhafaza edildiği ortamların genel adı, bilgisayar ve benzeri araçlara sayısal verilerin saklanabildiği, veri iletim sistemlerine dayanan, verinin işlenebildiği ve internet ortamına erişim imkanı sağlayan cihazların internet alt yapısı vasıtasıyla, çeşitli verilerin paylaşılmasını olanaklı kılan dijital ortamdır. Çalışmamızda internet ortamına özgü olan reklam çeşitleri incelenmiştir. Öncelikle spam ve istenmeyen ticari elektronik iletiler Avrupa Birliğindeki ve başta Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun olmak üzere Türk hukukundaki düzenlemeler kapsamında incelenmiştir. İstenmeyen elektronik iletilerle ne şekilde haksız rekabet fiilinin gerçekleşebileceği; saldırgan satış yöntemleri, iş şartlarına uymama, karşılaştırma, kötüleme ve karıştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Ardından sırasıyla reklam bantları ve pop-up reklamlar teknik ve hukuki açıdan incelenmiş ve bu teknolojilerle haksız rekabetin ne şekilde gerçekleşebileceği hem Türkiye'de Yargıtay'a intikal eden hem de Avrupa yetkili mahkemelerinin önüne gelen davalar da incelenerek ele alınmıştır. Daha sonra alan adı kavramı ve alan adına ilişkin yasal düzenlemeler incelenerek, farklı senaryolar kapsamında haksız rekabet çerçevesinde ele alınmıştır. Ardından yönlendirici kodlar ve anahtar sözcükler haksız rekabet çerçevesinde ele alınmıştır. Özellikle arama motorları vasıtasıyla gerçekleşen haksız rekabet halleri incelenmiştir. Nihayetinde konu çeşitli ülkelerde ele alınışları bakımından incelenmiştir. Son olarak link çeşitleri ve çerçeveleme incelenerek örnek davalar çerçevesinde haksız rekabetin bu alanlarda görünüş biçimleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of the electronic environment, its undeniable importance has paved the way for the regulators to define the electronic environment at the legal level and to regulate the activities in this field. Because it is easy to reach large masses in this environment, the damage that uncompetitive behavior can cause could be severe. Therefore, this area of law should be protected and unfair competition should be regulated in the electronic environment. A general meaning of an environment is where data is digitised, stored, and shared through its digital infrastructure. By defining this matter, the boundaries of the subject and the review are clarified. In our study, the types of advertisements specific to the internet environment were examined. First of all, spam and unsolicited commercial electronic messages were examined within the scope of the regulations in the European Union and Turkish law, especially the Law on the Regulation of Electronic Commerce. How unfair competition can occur with unsolicited electronic messages are examined as offensive sales methods, non-compliance with business terms, comparisons, vilification and confusion. Then, advertisement banners and pop-up advertisements were examined from a technical and legal point of view, and how unfair competition could occur with these technologies was discussed in light of both the cases that were submitted to the Court of Cassation in Turkey and the cases before the European competent courts. Afterwards, the concept of domain name and legal regulations regarding domain names are examined and discussed within the scope of unfair competition by considering different scenarios. Afterwards, meta taggings and keywords were discussed within the framework of unfair competition. In particular, the cases of unfair competition via search engines have been examined. Later, the subject was studied in terms of the perspectives of various countries. Finally, link types and framing were examined and the appearance of unfair competition in these areas was discussed within the framework of case studies.