4734 sayılı Kamu İhale Kanunu uyarınca yapılan ihalelerde rekabet ilkesinin nitelikleri
Qualifications of the principle of competition in tenders made in accordance with the Public Procurement Law No. 4734
- Tez No: 777789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun bir temel ilkesi ve ihalenin ana amacı olan rekabetin nitelikleri araştırılmıştır. Bu bağlamda Kanun kapsamındaki ihalelerde nasıl bir rekabetin arandığı sorusunun yol gösterici olduğu değerlendirilmiştir. Cevabın aranmasında rekabetin diğer ilkelerle ilişkilerini incelemenin işlevsel olduğu anlaşılmıştır. İhaleye özgür iradeyle katılımın artırılmasını ve bunu engelleyen işlemlerden kaçınılmasını zorunlu kılan rekabet ilkesi; ihale konusunun adil yarışma sonucunda en uygun bedelle en yetkin kişiden alınması için olmazsa olmazdır. İhalenin ana amacı olan rekabetin, diğer ilkelerle etkileşim içerisinde olduğu ve Kanun kapsamındaki ihaleler bakımından saydamlık, eşitler arasılık ve ihtiyaca uygunluk niteliklerini haiz olduğu tespit edilmiştir. İhaleyle oluşturulmak istenen rekabetin niteliklerinden birinin zarar görmesi diğerlerini de tehlikeye sokarak ihalenin amacına ulaşmasını önemli ölçüde güçleştirdiği için ihalenin olmazsa olmazı rekabetin amacına ulaşabilmesi için tespit edilen nitelikleriyle birlikte yürütülmesinin bir zorunluluk olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of competition, which is a basic principle of the Public Procurement Law No. 4734 and the main purpose of the tender, have been researched. In this context, it has been evaluated that the question of what kind of competition is sought in public procurements within the scope of the Law serves as a guide. It has been understood that it is functional to examine the relationships of competition with other principles in finding the answer. The competition principle, which makes it mandatory to increase participation in the tender with free will and to avoid actions that prevent this, is essential for obtaining the subject of the tender at the most reasonable price from the most capable person as a result of fair competition. It has been determined that the competition, which is the main purpose of the tender, is in interaction with other principles and has transparency, equality, and suitability characteristics in terms of tenders within the scope of the Law. It is determined that if one of the qualities of the competition that is intended to be formed with the tender is damaged, it will also endanger the others, making it difficult to achieve the purpose of the tender. Therefore, it is evaluated that it is a necessity to carry out the tenders with the established qualities in order to achieve the purpose of the competition.