Database Access Using Tomorrow's Standards
Geleceğin Standartlarını Kullanarak Veritabanı Erişmi
- Tez No: 777794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NICK FILER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
SDAI (Standard Data Access Interface) erişim arayüzü STEP (Standard for the EXCHANGE of Product-Model Data) standardı içerisinde bir proje olup, EXPRESS dili ile tanımlanan CAD verilerine dinamik bir şekilde erişimi mümkün kılan standart bir yöntem tanımlamak amacıyla tasarlanmıştır. EXPRESS modelleme dili de STEP standardınin bir parçasıdır. Yeni gelişen SDAI arayüzünü, başka bir veri modeli kullanan mevcut bir veri havuzunun üzerine inşa etmek için SDAI veri tanımları ile mevcut veri yapıları arasında mantıksal eşleşmelerin yapılması ve erişim mekanizmalarının entegrasyonu gerekmektedir. Bu tezdeki çalışma Manchester Üniversitsinde geliştirilmiş olan ve CAD verilerine yordamsal bir erişim arayüzü sağlayan GPIC (Generic Procedural Interface to CAD Data) katmanı üzerine SDAI erişim desteğini inşa etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. GPIC arayüzü modelleme dili olarak CAD Metadata Languate (CMDL) modelleme dilini kullanmaktadır. Çalışmada CMDL ile EXPRESS dilleri detaylı olarak karşılaştırılmış ve bu dillerin yapları arasında eşlemeler yapılmıştır. Ayrıca SDAI ile GPIC arasında da veriyi organize etme biçimleri ve erişimde kullanılan işlevler bakımından karşılaştırmalar ve eeşlemeler yapılmış, son olarak da GPIC üzerine bir SDAI erişim katmanı yazılım olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The SDAI (Standard Data Access Interface) is a project within the STEP (Standard for the EXCHANGE of Product-Model Data). It is designed to provide a standard mechanism to permit application programs to dynamically access data described by the models that are represented by EXPRESS. The EXPRESS modelling language is also a part of the STEP standard. Building the SDAI on top of an existing procedural interface which uses a different data model to describe data in the database environment and which provides a subset of the SDAI operations and environmental structures, requires mappings between the modelling constructs as well as the design of a mechanism which will integrate the two systems. The study in this thesis was conducted to build the SDAI on top of GPIC (Generic Procedural Interface to CAD Data) which is a procedural interface implemented in the Department of Computer Science. The GPIC uses CMDL (CAD Meta Data Language) as the modelling language. During the study EXPRESS and CMDL were compared and contrasted to understand the similarities and differences, and mappings were established where possible. A comparison of the SDAI and the GPIC, in terms of the mechanisms they use to organize and manage the data, and the operations they provide to access and manipulate the data in the database environment, is also provided in the thesis. Finally mechanisms to build an SDAI environment in integration with the GPIC environment are developed based on the comparison of the two environments.