Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda ikinci göz tutulumunda tedavi sonuçlarımız
Our treatment results in second eye involvement in age-related age-related macular degeneration
  1. Tez No: 777793
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TURĞUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Yaş tip YBMD'de diğer göz tutulumu sonrası bir yıllık takipte GK ve OKT özelliklerinin karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Biriminde 2012-2021 yılları arasında takip edilen yaş tip YBMD hastalarından dahil edilme kriterlerine uyan 37 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların dosyalarından yaş, cinsiyet, 0, 3, 6 ve 12.ay vizitlerinde EİDGK, SMK, OKT parametreleri (PED, SRS, IRS, hiperreflektif nokta ve lokalizasyonu, elipsoid zon bütünlüğü, atrofi ve lokalizasyonu, fibrozis), anti-VEGF sayısı ve tipi, vizit sayısı, ikinci göz tanıdan önceki vizitteki YBMD evresi ve drusen tipi, ikinci göz tanı alana kadar geçen süre kaydedilmiştir. Bu parametrelerin tüm sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve iki göz arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların ilk göz tanısından ikinci göz tanısına kadar geçen süre ortanca değeri 25 ay (4-105) idi. İki gözde vizit sayısı ve enjeksiyon sayısı açısından anlamlı fark yoktu.(p>0,05) GK iki göz arasında karşılaştırıldığında ikinci gözün GK'sı tüm vizitlerde anlamlı şekilde daha yüksekti. (p0,05) SRF'de takip süresi sonunda her iki gözdede anlamlı (p0,05). İlk gözde IRF görülme oranı hem başlangıçta hem de son vizitte ikinci göze göre yüksektir. Ancak her iki gözde de IRF görülme oranında başlangıç vizitinden son vizite anlamlı bir gerileme olmadı. (p>0,05) Hiperreflektif nokta sayısında ilk gözde tedaviyle anlamlı gerileme olurken (p0,05) olmadı. Hiperreflektif nokta lokalizasyonu açısından iki göz arasında fark yoktu. (p>0,05) EZ bütünlüğünde her iki göz arasında anlamlı fark yoktu.(p0,05) Sonuç: Tek gözde Yaş tip YBMD tanılı hastaların ikinci gözleri erken tanı alırlar ve daha iyi GK ile tedaviye başlarlar. Ancak tavan etkisi nedeniyle önemli görme kazanımı göstermezler. Çalışmamızda desteklediğimiz gibi tüm vizitlerde ikinci göz GK daha yüksektir. Bu da ikinci gözü fonksiyonel önemli göz haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of visual acuity and OCT characteristics of both eyes in the 1-year follow-up after the involvement of the other eye in wet-type age-related macular degeneration. Materials and methods: The files of 37 patients with wet AMD who were followed up in the Retinal Unit of the Ophthalmology Clinic of Selcuk University Faculty of Medicine between 2012 and 2021, who met the inclusion criteria, were retrospectively reviewed. Age, gender, BCVA, CMT, OCT parameters (PED, SRS, IRS, hyperreflective point and its localization, ellipsoid zone integrity, atrophy and localization, fibrosis), anti-VEGF number and type, number of visits, AMD stage at visit before second eye diagnosis, and drusen type, time to second eye diagnosis were recorded. All results of these parameters were statistically evaluated and compared between two eyes. Results: The median time from the first eye diagnosis to the second eye diagnosis was 25 months (4-105). There was no significant difference in the number of visits and injections in both eyes (p>0.05). When VA was compared between the two eyes, VA of the second eye was significantly higher at all visits. (p0.05). Significant (p0.05). The incidence of IRF in the first eye is higher than the second eye both at baseline and at the last visit. However, there was no significant decrease in the incidence of IRF in both eyes from the initial visit to the last visit. (p>0.05) While the number of hyperreflective points decreased significantly with treatment in the first eye (p0.05). There was no difference between the two eyes in terms of hyperreflective point localization. (p>0.05) There was no significant difference in EZ integrity between both eyes (p0.05). Conclusion: The second eyes of patients with wet AMD in one eye are diagnosed early and start treatment with better VA. However, they do not show significant visual gain due to the ceiling effect. As we supported in our study, second eye VA was higher at all visits. This makes the second eye functionally important.