Santral seröz koryoretinopatide dış nukleer ve nörosensöriyel tabakanın optik koheren tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the outer nuclear and neurosensory layer in central serous chorioretinopathy with optical coherence tomography
- Tez No: 777795
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda santral seröz koryoretinopatili hastalarda (SSKR), spektral domain optik kohorens tomografide (SD – OKT) santral foveadaki yapısal değişikliklerinin semptom süresi ve görme keskinliği ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. METOD: Semptom sürelerine göre SSKR gelişen gözleri 6 gruba ayırdık. Santral foveal dış nükleer tabaka (DNT) kalınlığını ve santral foveal fotoreseptör tabaka kalınlığını (NST) SD – OKT kullanarak ölçtük. DNT kalınlığını görme keskinliği ve semptom süresi ile karşılaştırdık. BULGULAR: Grup 1 ile grup 2 arasında DNT kalınlığı açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü (P=0.120). Bunun dışında tüm grupların bir sonraki grup ile DNT kalınlığı açısından anlamlı bir fark olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to evaluate the relationship between the structural changes in the central fovea, symptom duration and visual acuity in patients with central serous chorioretinopathy (CSC). METHODS: We divided eyes with CSC into 6 groups according to symptom duration. We measured central foveal outer nuclear layer (ONL) thickness and central foveal photoreceptor layer thickness (NSL) using SD – OCT. We compared ONL thickness with visual acuity and symptom duration. RESULTS: There was no significant difference between group 1 and group 2 in terms of ONL thickness (P=0.120). Apart from this, it was observed that all groups had a significant difference with the next group in terms of ONL thickness.