Orman yollarında kullanılan drenaj yapılarının kesit ve yapım tekniği bakımından uygunluğunun incelenmesi
Inverstigation of suitability of drainage structures used in forest roads in terms of section and construction technigues
  1. Tez No: 777801
  2. Yazar: CEYDA HİCAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkemizde orman yollarının yaklaşık %60 bitirilmiştir. Yeni orman yollarının yapımı yanında mevcut orman yollarının bakımlarının, büyük onarımlarının, üst yapılarının ve drenaj yapılarının da tamamlanması gerekmektedir. Özellikle drenaj yapıları ve üst yapılar orman yollarının uzun süreli kullanımına olanak veren çalışmalardır. Drenaj yapıları suyun yol yüzeyinden ve çevresinden uzaklaştıran yapılardır. Özellikle orman yollarının yüzeyinde suyun bulunması üretim çalışmalarında ve yolu geçit vermesinde büyük problemler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Yalıköy Orman İşletme Şefliği alanları içerisinde yer alan bir orman yolu üzerinde yapılan drenaj yapıları incelenmiştir. Türkiye'de yer alan orman yollarında ilk defa denen çelik menfezlerin teknik özellikler, yapım şartları, uygunluğu gibi tüm konular detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çelik menfezlerin yerlerine yerleştirilmesi, konumlandırılması, dolguların hazırlanması ve baş duvarlarının yapılması gibi tüm yapısal faaliyetler detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Menfezler için gerekli kesit alanlarının karşılaştırılması, kullanılan drenaj yapısının yerine uygunluğu gibi tüm konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Approximately 60% of forest roads in our country are completed. In addition to the construction of forest roads, the maintenance, major repairs, superstructures and drainage structures of existing forest roads should also be completed. Especially drainage structures and superstructures are works that allow long-term use of forest roads. Drainage structures are structures that remove water from the road surface and its surroundings. In particular, the presence of water on the surface of forest roads creates great problems in production works and in the passage of the road. In this study, drainage structures built on a forest road located within the boundaries of Yalıköy Forestry Operations Directorate, that is affiliated to Istanbul Regional Directorate of Forestry, Çatalca Forestry Operations Directorate, were examined. All issues such as technical specifications, construction conditions and suitability of steel culverts, which were tried for the first time in forest roads in Turkey, have been examined in detail. All structural activities such as the placement and positioning of the steel culverts, the preparation of the fillings and the construction of the head walls have been demonstrated in detail. All issues such as the comparison of the required cross-sectional areas for the culverts, the suitability of the drainage structure used for its place were discussed.