Public health and natural disasters: Disaster preparedness and response in health systems
Halk sağliği ve doğal afetler: Sağlik sistemlerinde afetlere hazirlik ve müdahale
  1. Tez No: 777802
  2. Yazar: SIDIKA TEKELİ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULRİCH LAASER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Bielefeld
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda doğal afetlerin sayısı ve şiddeti artmıştır. Bu gelişmeler, sağlık sektöründe daha iyi hazırlık ve müdahale ihtiyacını ve halk sağlığının afet yönetimindeki önemli rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, afetlerin sağlık sistemleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve sağlık afet yönetimi için genel bir çerçeve sunmaktır. Afetlere müdahalede en güçlü ve en etkili araç deneyimlerden öğrenmek olduğundan, değerlendirme için Türkiye'deki 1999 depremleri örnek olarak kullanılmıştır. Bu çalışma için gerekli veriler çeşitli uluslararası veri tabanlarının yanı sıra ulusal bilgi kaynakları da kullanılarak elde edilmiştir. Sağlık sistemleri, sundukları hayati işlevler nedeniyle afet yönetimi faaliyetlerinde özel önem arz etmektedirler. Afet yönetiminde tüm doğal afetlere ve tüm ülkelere uyarlanabilecek tek bir şablon yoktur. Tehlikeler ve sonuçları kadar toplumlar da kendilerine özgüdür. Sonuçlara etki eden zarar görebilirlikler, sosyal ve coğrafi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, her ülke kendi parametrelerine göre kendi afete hazırlık ve müdahale programını geliştirmelidir. Bu farklılıklara rağmen, genel çerçeve ve afet yönetiminin ana bileşenlerine ilişkin hususlar pek çok ortak noktaya sahiptir ve farklı ülkelerde yaşanan her bir olaydan elde edilen deneyimler her ülke için en değerli bilgi kaynağı oluşturmaktadır. 1999 depremleri, afet yönetimi için politika ve stratejiler geliştirilirken afetler ve kalkınma arasındaki ilişkinin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermiştir. Kalkınma projelerinde afetlerin göz önünde bulundurulması iyi bir stratejinin olmazsa olmaz koşuludur. Modern teknoloji, mortalite ve morbidite üzerinde doğrudan etkisi olan yapısal önlemlere olanak tanımaktadır, ancak bunların uygulanmasının kesin, planlı ve kontrollü olması gerekmektedir. Bir afet meydana geldiğinde, müdahalenin etkinliği, mevcut zarar azaltma ve hazırlık faaliyetlerine ve afetten önce etkilenen ülkedeki hizmetlerin kapasitesi ve erişilebilirliğine bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The number of natural disasters and the severity of their impact have increased in recent decades. These developments highlight the need for improved preparedness and response in the health sector, inter alia, and the important role of public health in disaster management. The purpose of this study was to assess the impacts of disasters on health systems and to provide a general framework for health disaster management. The 1999 earthquakes in Turkey were used as examples for the assessment, as learning from experience is the strongest and most effective tool in responding to disasters. International databases, as well as national sources of information were used to collect data. Health systems require special attention in disaster management activities due to the vital functions they perform. There is no single template for preparedness and response projects that could be adapted to all natural disasters and to all countries. As well as the hazards and their consequences, societies are unique, and vulnerabilities arise from their social and geographical characteristics. Because of this, each country must develop its own disaster preparedness and response program according to its parameters. Despite these differences, the general idea, and aspects for the main components of disaster management do have a lot in common, and experience from each event in different countries is the most valuable information source for every country. 1999 earthquakes in Turkey showed that during the development of policies and strategies for disaster management, the relationship between disasters and development should be kept in mind. Considering disasters in development projects is a perquisite for a good strategy. Modern technology allows for structural measures with a direct influence on mortality and morbidity, but their application needs to be definite, planned, and controlled. Once a disaster strikes, the effectiveness of response activities will rely on existing mitigation and preparedness activities and the capacity and accessibility of services in the affected country before the disaster.