Greece-Türkiye land border: Locals' experiences and perspectives at the Turkish borderland
Yunanistan-Türkiye kara sınırı: Türk sınır bölgesinde yerel halkın deneyimleri ve perspektifleri
- Tez No: 777817
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye-Yunanistan kara sınırı, 2020'den beri tek taraflı“açık”sınır rejimi ile Avrupa sınır yönetimi bağlamında nevi şahsına münhasır bir vaziyet teşkil etmektedir. Elinizdeki tez, bu sınırının sürdürülmesinde ve dönüştürülmesinde Türkiye kısmında yaşayan yerlilerin günlük pratiklerinin ve söylemlerinin rolünü analiz etmektedir. Bulgular, bölgedeki hareketlilik örüntülerinin, mülkiyet rejimlerinin ve yerel halkın gündelik pratiklerini meşrulaştıran ahlaki söylemlerin sınırın içkin bir özelliği olduğunu işaret etmekte ve 2020 Edirne Olayları ile sınırın yapısal özelliklerinde meydana gelen ani değişikliğin, sınırdaki gündelik hayatın bu özelliklerini dönüştürdüğünü göstermektedir. Mevcut statükoda yerel halk, kaçakçılık endüstrisinin ekonomik fırsatlarından yararlanmakta ve yerel halkın bu bağlamdaki ekonomik ve insani pratikleri, göçmenlerin kendilerine yabancı bir coğrafyada yollarını bularak sınırı aşmalarını mümkün kılmaktadır. Ancak Edirne Olayları aynı zamanda yerlileri göçmenlerle özel ve ortak alanlarını istemeden paylaştıkları bir tür birlikte yaşama zorlayarak güvensizlik duygusunu da artırmıştır. Bu fırsatlar ve güvensizlikler, yerel halkı eylemlerini göçmenlerin acıları üzerinden meşrulaştıran“sınır işçileri”olarak konumlandıran bir ahlaki anlatıda yeniden çerçevelenmektedir. Yerel halkın“ötekiye”dair söylemleri, genel olarak bu ahlaki çerçeveyle uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Greece-Türkiye land border is a sui generis case with its unilaterally“open”border regime within the context of European external border management. This thesis analyzes the role of Turkish borderland residents' daily practices and discourses in the sustenance and transformation of this border. The findings indicate that the mobility patterns and ownership regimes in the area and the moral narratives justifying locals' practices are inherent elements of the border and that the sudden change in the structural features of the border caused by the 2020 Edirne Events transformed these features of everyday life. In the current status quo, locals benefit from the economic opportunities of smuggling industry and their economic and humanitarian endeavors enable the migrants to travel in an unfamiliar landscape. Yet, the events also increased the feeling of insecurity and forced a form of co-habitation onto locals in which they unwillingly share their private and common spaces with migrants. These opportunities and insecurities are reframed in a moral narrative that positions locals as moral border workers, justifying their actions through representations of migrants' sufferings. Locals' discourses generating categories of“others”are by and large in rapport with this moral framework.