The investigation of the relationship between childhood trauma and embitterment: The role of belief in a just world and COVID-19 related negative life events
Çocukluk çağında yaşanan travmatik deneyimler ve hayata küsme kavramı arasındaki ilişkinin araştırılması: Adil dünya inancının ve COVID-19 ile alakalı olumsuz yaşam deneyimlerinin rolü
- Tez No: 777818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hayata küsme, algılanan adaletsizliğe, aşağılanmaya ve güvenin ihlal edilmesine karşı verilen olumsuz bir tepkidir. Bu çalışma, çocukluk çağı travması ve hayata küsme kavramı arasındaki ilişkiyi, ve Adil Dünya İnancı'nın (ADİ) bu ilişkideki aracı değişken rolünü araştırdı. Buna ek olarak, COVID-19 pandemisi ile ilgili olumsuz yaşam deneyimlerinin çocukluk çağı travması ve hayata küsme arasındaki direkt ve indirekt ilişkilerde düzenleyici değişken rolü araştırıldı. Bu çalışmanın örneklemi toplum içerisinden, yaşları 19 ve 79 arasında değişen 343 kişiydi. Veri 2021 yılının Kasım ayı ile 2022 yılının Mart ayı arasında, çevrimiçi olarak Qualtrics üzerinden toplandı ve regresyon analiziyle analiz edildi. Sonuçlar, ADİ kontrol edildiğinde, çocukluk çağı travması ve hayata küsme arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkardı. Buna ek olarak, aracı değişken analiziyle ADİ'nin çocukluk çağı travması ve hayata küsme arasındaki ilişkide kısmi aracı değişken rolü olduğu bulundu. Sonuçlara göre, çocukluk çağı travması ve ADİ arasında anlamlı ve olumsuz bir ilişki, ve ADİ ile hayata küsme arasında da yine anlamlı ve olumsuz bir ilişki bulunmaktaydı. Fakat, COVID-19 pandemisi ile ilgili olumsuz yaşam olayları deneyimlemenin çocukluk çağı travması ve hayata küsme kavramı arasındaki direkt veya indirekt ilişkilerde düzenleyici değişken rolü bulunmadı. Ek olarak, çoklu karşılaştırma testi sonuçlarına göre, kişisel ADİ çocukluk çağı travması ve hayata küsme arasındaki ilişkide aracı değişken rolündeyken, genel ADİ değildi. Bu çalışmanın sonuçları çocukluk çağında yaşanan travmatik deneyimlerin yetişkinlikte hayata küsme üzerinde oldukça önemli bir rolü olduğunu, ayrıca ADİ'nin çocukluk çağı travması ve hayata küsme arasındaki bu ilişkide aracı rolü oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Embitterment is a negative reaction to perceived injustice, insult and breach of trust. The present study investigated the association of childhood trauma with embitterment, whether Belief in a Just World (BJW) mediates this association. Additionally, COVID-19 related negative life events' moderator role in the direct and indirect associations between childhood trauma and embitterment was also investigated. The sample included 343 individuals from adult community sample, ages between 19 to 79. Data were collected from December 2021 to March 2022 through Qualtrics and analyzed using regression analysis. Results suggested that there was positive association between childhood trauma and embitterment, when BJW was controlled. Moreover, according to the results of the mediation analysis, BJW partially mediated the relationship between childhood trauma and embitterment. There was a significant negative association of childhood trauma with BJW; and a significant negative association of BJW with embitterment. However, experiencing COVID-19 related negative life events did not moderate the direct or indirect associations between childhood trauma and embitterment. Additionally, post-hoc analysis revealed that while the personal BJW played a mediating role between childhood trauma and embitterment; general BJW did not. These findings indicated that the traumatic events experienced in childhood have a crucial role on experiencing embitterment in adulthood. Moreover, BJW mediated the association between childhood trauma and embitterment.