Şanlıurfa İli Antep fıstığı işletmelerinde girdilerin fiziki miktarları ve antep fıstığı maliyetinin tespiti üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77787
  2. Yazar: FEVZİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ ANTEPFISTIĞI İŞLETMELERİNDE GİRDİLERİN FİZİKİ MİKTARLARI VE ANTEP FISTIĞI MALİYETİNİN TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Fevzi YILDIZ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin» Dalı 1998, Sayfa: 64 Bu araştırma Şanlıurfa ili Merkez, Bozova ve Birecik ilçeleri Antep fıstığı işletmelerinde yapılmıştır. Antep fıstığı yetiştiriciliğinde dekara fiziki girdi miktarla rı ve Antep fıstığı maliyetini tespit etmeyi amaçlayan bu araştırma, 1995/1996 üretim yılı verilerini kapsamaktadır. Tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile tespit edilen 47 işletmeden anket yolu ile veriler toplanmış ve bu veriler konuya ilişkin literatür ve istatistiki bilgiler den de yararlanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortalama olarak dekara 8,99 EİG, 0,60 sa/da makine çekigücü, 112,75 kg çiftlik gübresi, 23,10 kg kompoze gübre, 19,04 kg a zotlu gübre ve 0,834 kg beyaz sinek ilacı kullanıldığı tespit edilmiş ve bir kilogram Antep fıstığı maliyeti ortalama 86.214 TL bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Antep fıstığı, Antep fıstığı üretim maliyeti, fiziki gir diler. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON PHYSICAL INPUT REQUIRMENT AND COST OF PRODUCTION ON PISTACHIO NUT FARMS IN ŞANLIURFA PROVINCE Fevzi YILDIZ Harran Univercity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics 1998, Page: 64 This research was carried out on Pistachio nut farms in the center, Bozova and Birecik districts of Şanlıurfa province. The objective of this research is to determine the physical inputs requirments and pistachio nut production cost Per decare. The data of this research was collected for 1995/1996 production period Data was collected from 47 pistachio nut farms which were chosen by stratified random sampling method and these data were analysed According to the research results, approximately 8.99 man labour day, 0.60 hour/decare machine power, 112.75 kg farm dungs, 23.10 kg phosphat fertilizers, 19.04 kg nitrogenous fertilizers and 0.864 kg insectisides were used per decare and the cost of producing pistochio nut for 1 kg was calculated as 86.214 TL. KEY WORDS: Pistachio nut, cost of pistachio nut production, physical input requirements for pistacchio nut production.