التحفة البهية في إعراب الآجروميَّة للإمام محمَّد بن قاسم بن إسماعيل البقريُّ -ت 1111ه- دراسة وتحقيق) دراسة وتحقيق
İmam Muhammed b. Kasım b. İsmail el-Bakarî'nin et-Tühfetü'l-Behiyyeti fî Îrâbi'l- Currûmiyyesi, (Ö. H. 1111). Araştırma ve inceleme
- Tez No: 777878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKIR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Görme engelli Şeyh Muhammed El-Bakarî tarafından yazılan elimizdeki bu risale kendi alanında en önemli eserlerden kabul edilmektedir. Şeyh bu eserde el- currûmiyye'nin metnini irab yönünden ele almıştır. Metni üzerine notlar düşerek, irabını yapıp delillerini ortaya koyarak ele almıştır. Bu notlar her paragrafın bir öncekiyle bağı kurularak currûmiyye metniyle ilgili yapılan düzeltmelerdir. Bu sayede yeni başlayanlar metinle ilgili bir fikre sahip olur. Metinlerin bazen irabı yapılmamaktadır, bu durum son bölümlerde görülmektedir. Sadece şerhini yaptığı metinlerin delillerini sunmak ve irabını yapmakla yetinmiştir. Bu konuda bazı erken dönem alimlerine itimat etmiştir. Şeyh, eserde bulunan metni ve cümleleri açıklayan birçok delil sunmuştur. Şeyh (Yüce Allah ona rahmet etsin), bu irabı cümleleri inceleyerek sonlandırmıştır. Çalışmanın amacı ise ulaşılabilen nüshaların bir araya getirilmesi, bunlar arasında bir nüshanın araştırma konusu yapılarak bu nüshanın diğer bir nüshayla karşılaştırılması ve haşiyenin ana nüshası ile ikinci nüshası arasındaki farkın üzerine not düşülmeden ortaya konmasıdır. Ayrıca metindeki sorunlu kelimelerin harekelenerek düzenlenmesi ve bahse konu tüm alametler tercüme edilerek, tesbit edilen ayetler ve hadisler de ilgili sure ve ayete isnad edilerek, hakkında söylenen sözlerin ortaya konmasıdır. Bunun yanında harekelerinin bahr ve zabtı ile ve noktalama işaretleriyle metni çağdaş bir tarzda ayarlama ile şiir beyitlerinin şairlerine isnat edilmesi de bu çalışmanın amaçlarındandır
Özet (Çeviri)
The research that we have infront of us is one of the most important of what was classified by the blind Sheikh Muhammad Al-Baqari, Sheikh in this classification has parsed the text of Al-Ajrumiyyah. He presented the text and then commented on it and parsed the text and its evidences. This comment is a control of the text of Al-Ajrumiyyah, and linking each paragraph to the preceding it, so that something of the text is formed on the subject, and the text may not be parsed and this is noted in the last chapters. So he confines himself to explain the text and provides evidences and parsing it, relying on some of the early scholars to do so. And the Sheikh abounds in the evidences that shows the text and the sentence that was mentioned in the text, and the Sheikh, may God Almighty have mercy concluded this parsing by including the Research of the sentences. As for our work, it is collecting the copies that were available to us, adopting one copy and matching it to another copy, proving the difference between the mother copy and the second copy in the footnote without commenting on it, adjusting the words formed in the text with movements, and extracting the words that were received, with the translation of all the scholars mentioned, attributing the verses to the surah and the verse that was mentioned, and the hadiths that were also found, and attributing the poetic verses to their speaker with the metre and controlling their movements, while controlling the text with punctuation marks in the contemporary style