Kompozit yüzeylere farklı yüzey değişikliği uygulamaları ile yapıştırılan porselen braketlerin makaslama bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength of new and recycled ceramic brackets bonded to NEW and aged composite surfaces with different surface treatment methods
- Tez No: 777926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EVREN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez çalışmasında yeni ve farklı yöntemlerle geri dönüştürülmüş seramik braketlerin, farklı yöntemlerle pürüzlendirilmiş yeni ve yaşlandırılmış nanofil kompozit yüzeylere bağlanma dayanımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplam 180 adet kompozit örnek (90 yeni kompozit, 90 yaşlandırılmış kompozit) kullanılmış ve 6 ana gruba ayrılmıştır. Yaşlandırılmış kompozitler 10000 termal siklus uygulaması ile elde edilmiştir. Seramik braketler yeni, Al2O3 ile kumlama yapılarak geri dönüştürülmüş ve Er:YAG lazer ile geri dönüştürülmüş braketler olarak belirlenmiştir. %37'lik ortofosforik asit, Al2O3 ile kumlama ve Er:YAG lazer ile yüzey pürüzlendirme yöntemleri uygulanmış, yeni ve yaşlandırılmış kompozit yüzeylere seramik braketler yapıştırılmıştır. Yaşlandırma ve yüzey pürüzlendirme prosedürlerinin kompozit yüzeylere etkilerinin incelenmesi amacıyla TEM görüntülemesi yapılmıştır. Buna ek olarak yeni ve geri dönüştürülmüş seramik braket tabanlarının yüzey topografisi TEM ile incelenmiştir. Kompozit yüzeylere yapıştırılan tüm braketlere, İnstron evrensel test cihazında bağlanma dayanım testi yapılmıştır. Koparılan braketler, ışık mikroskobu ile x20 büyütme altında incelenmiş ve ARI skorlamaları yapılmıştır. Yaptığımız tez çalışması sonucunda üç pürüzlendirme yöntemi ile başarılı bağlanma dayanımı sağlandığı tespit edilmiştir. Al2O3 ile kumlama yapılarak veya Er:YAG lazerle geri dönüştürülmüş braketler, yeni seramik braketlere benzer ve klinik olarak başarılı bağlanma dayanımı göstermiştir. Kumlamanın aksine, Er:YAG lazer ile geri dönüştürülen braketlerin taban tasarımında değişiklik görülmemiştir. Termalsiklus ile yaşlandırılmış kompozitler, yeni kompozitlere benzer etkiler göstermiştir. Geri dönüşüm ve pürüzlendirme yöntemi olarak Er:YAG lazer kullanımı, Al2O3 ile kumlama yöntemine bir alternatif oluşturmaktadır. Yeni ve geri dönüştürülmüş seramik braketlerin kompozit restorasyonlarda kullanılması, yeterli bağlanma dayanımı sağlamasına rağmen, braket çıkarılması esnasında kompozit yüzeylerde veya brakette kırılmalara neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to examine the shear bond strength of new and recycled ceramic brackets bonded to new and aged composite surfaces with different surface treatment methods. A total of 180 composite samples were used and divided into 6 main groups. 90 composite samples were subjected to 10,000 thermal cycles to obtain aged composite. The ceramic brackets were grouped as new, recycled by sandblasting with Al2O3, and recycled by Er:YAG laser. 37% orthophosphoric acid, sandblasting with Al2O3, and Er:YAG laser methods were applied as surface treatment, and ceramic brackets were bonded to new and aged composite surfaces. Scanning Electron Microscope analysis was performed to examine the effect of surface treatment and aging on composite samples and the base topography of new and recycled ceramic bracket bases. Shear bond strengths were tested in each group by using an Instron universal test device. Debonded ceramic brackets were examined under x20 magnification with a light microscope and ARI scores were evaluated. According to the results, adequate bond strength was achieved with three surface treatment methods. Er:YAG laser and sandblasting were found efficient to recondition ceramic brackets; all recycled brackets had similar bond strengths compared to new brackets. Aged composites showed similar effects compared to new composites. Er:YAG laser application as a recycling and surface treatment method is an alternative method to sandblasting with Al2O3. Although bonding new and recycled ceramic brackets to composite restorations provides clinically sufficient bond strength, it may cause composite surfaces or bracket fractures during debonding.