Yumuşak suların hamur ve ekmek kalitesi üzerine etkisi
The effect of soft water on dough and bread quality
  1. Tez No: 777942
  2. Yazar: YAŞARGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS GÜRBÜZ KOTANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yumuşak suların hamur ve ekmek kalitesi üzerine etkilerini belirlemek, mevcut problemleri çözmek ve özel reçeteler hazırlamaktır. Yöntem: Hamur için; 3 farklı sertlikte su; çok yumuşak (5 ppm CaCO3), yumuşak su (50 ppm CaCO3), orta sert (100 ppm CaCO3), 3 farklı seviyede tuz (%0, %1, %2), 5 farklı seviyede L-Askorbik asit (0 ppm, 150 ppm, 300 ppm, 450 ppm, 600 ppm) 2 tekerrürlü olarak yürütülmüş, ekmek formülasyonuna %2,5 maya ilave edilmiştir. Ekmek direkt metot uygulanarak üretilmiştir. Yumuşak suların etkisini belirlemek için; hamurun reolojik özellikleri, ekmeğin kalitatif özellikleri ve TPA değerleri incelenmiştir. Bulgular: Suyun sertlik derecesi; farinogram özelliklerinden % su absorbsiyonu, hamur stabilitesi, 12. dakika ve 20.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effects of soft water on dough and bread quality, to solve existing problems and to prepare special recipes. Method: For dough; 3 different hardness water; very soft (5 ppm CaCO3), soft water (50 ppm CaCO3), medium hard (100 ppm CaCO3), 3 different levels of salt (0%, 1%, 2%), 5 different level of L-Ascorbic acid (0 ppm, 150 ppm, 300 ppm, 450 ppm, 600 ppm) was carried out in 2 replications and 2.5% yeast was added to the bread formulation. Bread was produced by applying the direct method. To determine the effect of soft water; The rheological properties of dough, qualitative properties of bread and TPA values were investigated. Findings: The degree of hardness of the water; On farinogram properties, % water absorption, dough stability, softening degrees at 12. and 20.