2023 eğitim vizyonunda okul dışı öğrenme hazırlıkları ve sosyal bilgiler öğretmenleri açısından uygulanabilirliğinin değerlendirmesi
Preparations for out of school learning in 2023 education vision and evaluation of applicability for social studies
- Tez No: 777943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile 2022-2023 Eğitim-Öğretim güz yarıyılında Muğla il ve ilçelerindeki resmi kurumlarda görev yapmakta olan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, Sosyal Bilgiler öğretiminde okul dışı öğrenmeyi düzenleme durumları tespit edilmiştir. Böylece 2023 Eğitim Vizyonunda büyük önem verilen okul dışı öğrenme yönteminin uygulanmasındaki sorunları belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bunun için veriler Bolat ve Köroğlu tarafından geliştirilen Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 140 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri SPSS(22) paket programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama aracında yer alan süreksiz değişkenlere göre okul dışı öğrenmeyi düzenlemenin farklılık durumunun belirlenmesinde; ikili gruplarda t-testinden, çoklu gruplarda ise ANOVA testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin yarıdan fazlasının okul dışı eğitim ile ilgili hizmet içi ya da hizmet dışı eğitim almadığı; en çok doğa yürüyüşü ve bisiklet sporuyla ilgilendiği; büyük bir kısmının okul dışı eğitim ile ilgili hazırlanan ''Okulum Muğla'' kitabını incelemediği; yarıdan fazlasının okul dışı öğrenme yöntemini kullanırken ders kitabından yararlandığı; büyük bir çoğunluğun satın aldığı üründe geri dönüştürülmeye dikkat ettiği, hava tahminlerini takip ettiği ve yerel pazarlardan düzenli olarak alışveriş yaptığı tespit edilmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenleme durumlarının bilgi, planlama, uygulama, değerlendirme boyutlarında ve ölçek genelinde ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan farklılık analizlerine göre; Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenlemelerinin cinsiyet, öğrenim durumu, okul dışı eğitim ile ilgili hizmet içi-hizmet dışı eğitim alma durumu, satın alınacak üründe geri dönüştürülebilir olmasına dikkat etme durumu, hava durumunu düzenli takip etme durumu, kişisel planları için tatil/kamp planı olma durumu ve yerel pazar ve marketlere sıklıkla gitme durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ANOVA testi sonuçlarına göre ise Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenlemelerinin“Okul dışı eğitim uygulamalarında yaşadığınız güçlükler nelerdir?”ve“Okul dışı öğrenme ortamlarında karşılaşabileceğiniz riskler/kazalar nelerdir?”sorularına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, the level of organizing out-of-school learning in the lessons of social studies teachers working in state institutions in Muğla province and its districts in the 2022-2023 academic fall semester has been determined. Thus, it is aimed to reveal the applicability of the out-of-school learning method, which is given great importance in the 2023 education vision, by identifying the problems in its implementation. Descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. For this, the data were collected with the scale for organizing out of school learning developed by Bolat and Köroğlu. The study group of the research consisted off 140 social studies teachers who were determined by random sampling method. The data of the research were analyzed by using SPSS (22) package program. In the regulation of the difference situation of organizing out-of-school learning according to the discontinuous variables in the data collection tool; t-test was used in paired groups and ANOVA test was used in multiple groups. As a result of the research; more than half of the social studies teachers did not receive in-service and out-of-service training related to out-of-school education; he is most interested in hiking and cycling; The majority of the book, 'My School Muğla', which was prepared on out-of-school education, was not examined; more than half of them used the textbook while using the out-of-school learning method; It has been determined that the majority of the products they buy pay attention to recycling, follow the weather forecasts and shop from local markets. It has been determined that social studies teachers' evaluation of organizing out-of-school learning is above the average in terms of knowledge, planning, implementation, evaluation and overall scale. According to the difference analysis; Social studies teachers' evaluation of out-of-school learning by gender, educational status, in-service training related to out-of-school education, paying attention to the recyclability of the product to be purchased, regular follow-up of weather forecast reports, vacation/camping for personal plans It has been concluded that there is a significant difference according to the status of having a plan and going to local markets and markets frequently. According to the results of the ANOVA test in the research, it is seen that the social studies teachers' evaluation of out-of-school learning is“What are the difficulties you experience in Out of School Education Practices?”and“What are the risks/accidents you may encounter in out-of-school learning environments?”It was concluded that there was a significant difference according to the questions.