Organociva bileşiklerinin gaz kromatografisi/atomik absorbsiyon spektroskopisi yöntemiyle türlendirilmesi ve tayini
Speciation of organomercury compounds by gas chromatography/atomic absorbtion spektrometry
  1. Tez No: 77795
  2. Yazar: RIDVAN SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Civa zehirliliği, örnekte bulunduğu metilciva, etilciva veya inorganik civa gibi farklı kimyasal şekillere bağlıdır. Alkilciva türlerinin inorganik civa türlerinden daha toksik olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle civanın zehirliliği değerlendirilirken sadece örnekteki toplam miktarı değil, bulunduğu kimyasal şeklinin de belirlenmesi yani türlendirilmesi gerekir. Sunulan bu çalışmada, analitik kimyanın başı çeken konulan arasında yer alan hibrit yöntemlerden gaz kromatografisi/atomik absorpsiyon spektroskopisi (GC/AAS) yönteminin tasarımı ve optimizasyonu gerçekleştirilerek, alkil-civa türlendirilmesinde kullanımı amaçlanmıştır. GC/AAS hibrit yönteminde, gaz kromatografisi tekniğinde, farklı sübstitüentlere sahip organometalik civaların ayrılması; atomik absorpsiyon spektroskopisinde ise ayrılan bu türlerin nicel analizi sağlanmıştır. Bu çalışmada balık, lens çözeltisi ve su örneklerinde alkilciva türlerinin tayini için deney koşullarının optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. (CH3)2Hg, CH3HgCL C2H5HgCl ve C6H5HgCl türlerinin OV-1 kapiler kolonunda birbirinden ayrılmasını sağlayan sıcaklık programlaması elde edilerek ayırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Atomik absorpsiyon spektroskopisinde ise tüm türler için gözlenebilme sınırları saptanmıştır. Deniz ve tatlı su balıklarında yapılan ekstraksiyon işlemleri sonucunda, balık ağırlıklarına göre farklılaşan sadece metilciva bulunduğu saptanmıştır. Lens yıkama çözeltilerinde ise yapılan ekstraksiyon işlemleri sonucunda 1.35-1.46 pg mL“1 etilciva değerleri bulunmuştur. Sapanca Gölü su örneğinde ”eklenen miktarların tayini" çalışmasında gözlenebilme sınırları metilciva ve etilciva için 0.015 ng Hg iken fenilciva için ise 0.025 ng bulunmuştur. Hg2+ ve CH3Hg+ mn farklı bir yöntem olan türevlendirme yoluyla türlendirilmesini sağlamak için NaB(C6H5)4 ile (CöHs^Hg ve C6H5HgCH3 uçucu türlerine dönüştürülmesi başarılmış fakat çevresel örneklerde tayinleri gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the toxicity of mercury depends considerably on its chemical form and it is well recognised that organomercury compounds are more toxic than the corresponding inorganic compounds, analytical methods that are capable of distinguishing between various forms of organomercurials are of special interest. The presented study is dedicated to the design and optimization of instrumental and experimental parameters in the speciation and quantitation of organomercury compounds by using gas chromatography/atomic absorption spectrometry (GC/AAS) hybrid technique which became one of the most popular methods in analytical chemistry in recent years. The speciation and quantitation studies were carried out for fish, contact lens solutions and lake water samples. The temperature programme optimization in OV-1 capillary column for the separation of (CH3)2Hg, CH3HgCL C2H5HgCl and C6H5HgCl species was realized and the dedection limits for these species were determined by atomic absorption spectrometry. For the fish samples, taken both from sea and from lake, it was found that only methylmercury is present in varying quantities. In the contact lens solutions, however, only ethylmercury was determined in the range of 1.35-1.46 jig/mL. For the lake water sta(ües,“determination of added quantities”method was employed for the samples taken from Sapanca Lake, and dedections limits of 0.015 ng Hg for methyl and ethylmercury; and 0.025 ng Hg for phenylmercury were obtained. In the last part of the study, Hg2+ and CH3Hg+ are successfully converted to (C6H5)2Hg and CöHsHgCEk respectively by derivatization using NaB(C6Hs)4, but their determination in enviromental samples could not be performed due to their poor dedection limits.