Fotoğrafik temsil: Orontes (Asi Nehri) yaşam kültürü
Photographic representation: Orontes (Asi River) life culture
  1. Tez No: 777958
  2. Yazar: KÜRŞAT KAAN ÖZKEMAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada Hatay kültüründe ve kent kimliğinin şekillenmesinde kültürel, sosyolojik, ekonomik ve ekolojik açılardan önemli etkileri olduğu düşünülen Orontes (Asi) Nehri'nin fotoğrafik temsil biçimleri sosyal inşacı bir yaklaşımla oluşturulmuş ve incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın kapsamı ve araştırmanın metodolojisi anlatılmıştır. İkinci bölümde sosyolojinin temel konularından olan kültür ve kimlik kavramları ile Hatay bölgesi kimliğini oluşturan önemli değerlerden olan hoşgörü unsuru incelenmiş; tezin genel çerçevesini oluşturan sosyal inşacılık kuramı tartışılarak araştırmanın teorik çerçevesi aktarılmıştır. Üçüncü bölümde bir temsil dili olan fotoğraf sanatına sosyal inşacılık kuramı kapsamında odaklanılarak inşacı bir yaklaşımla çalışmalarını oluşturan bazı sanatçılar ve eserleri incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde, Orontes Nehri'nin Hatay bölgesinde toplumsal davranışları, yaşayış biçimlerini, sosyal, kültürel, ekonomik ve ekolojik yapıyı nasıl şekillendirdiği üzerine yapılan saha araştırmaları paylaşılmış ve bulgular tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tezin kuramsal zemini ve tez süresince yapılan çalışmalar ve bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan nitel araştırma yöntemleri ile Orontes Nehri'nin kent hayatı, kültür ve kimliği üzerindeki etkileri konularında veri elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlemler Nehir ve kent arasındaki bağlamsal ilişkiyi ortaya koymuştur. Görsel etnografi ve foto-röportaj yaklaşımlarıyla; Orontes Nehri'nin çevresindeki kültürleri nasıl şekillendirdiği, sosyo-belgesel nitelikte araştırma çıktısı olarak üretilen fotoğrafik temsiller ile belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the photographic representations of the Orontes (Asi) River, which is thought to have significant cultural, sociological, economic and ecological effects on Hatay culture and the shaping of the city identity, were created and analyzed with a social constructionist approach. In the first chapter, the scope of the study and the methodology of the research are explained. In the second chapter, the concepts of culture and identity, which are among the main topics of sociology, and the element of tolerance, which is one of the important values that constitute the identity in the Hatay region, were examined. The theoretical framework of the research was conveyed by discussing the social constructionism theory that constitutes the general framework of the thesis. The third chapter focuses on the art of photography, which is a language of representation, within the scope of social constructionism theory, and examines the works of selected artists that create their works with a constructionist approach. In the fourth part of the research, field research on how the Orontes River shapes social behavior, ways of life, social, cultural, economic and ecological structure in the Hatay region is shared and the findings are discussed. In the conclusion, the theoretical basis of the thesis, research conducted during the process and findings are evaluated. The qualitative research methods used in the study yielded data on the impact of the Orontes River on urban life, culture and identity. Semi-structured interviews and observations revealed the contextual relationship between the river and the city. Visual ethnography and photo-reportage approaches are used to document how the Orontes River shapes the surrounding cultures through photographic representations produced as a socio-documentary research output.