Sağlık güvenliği bağlamında salgın hastalıkların uluslararası örgütler ve devletler düzeyinde analizi: Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye örneği
Analysis of epidemics in the context of health security in the international organizations and states: World Health Organization and Turkey example
  1. Tez No: 777959
  2. Yazar: TAYFUN ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Healthcare Management, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez yeni güvenlik çalışmaları ile önemi artan sağlık güvenliği kavramını incelemiştir. Sağlık güvenliğinin temel alanları ve çalışma konuları, son güncel COVID-19 pandemisine vurgu yapılarak DSÖ ve Türkiye örneğinde analiz edilmiştir. Pandemilerin, ortaya çıkan enfeksiyonların, AIDS'in, biyolojik silahların, sağlığın çevre ile olan ilişkisinin, sıtmanın, bulaşıcı olmayan hastalıkların, insan güvenliğinin ve cinsiyetin sağlık güvenliği ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Son yıllarda salgınları sayısının ve salgınlar arası dönemin kısaldığı dikkat çekicidir. Küresel sağlığın başlıca yönlendirici otoritesi DSÖ'dür. Ancak kararlarının tavsiye niteliğinde olması ve yaptırım gücü olmaması etkinliğini azaltmaktadır. COVID-19 pandemisi yönetimi süreci eleştirilerin hedefi olmuştur. COVID-19 pandemisi ile sağlık ve güvenlik ilişkisi artarak devam etmektedir. Türkiye DSÖ kurulur kurulmaz çalışmalarına ortak olmuştur. Türkiye'nin küresel sağlık faaliyetleri ile ilişkisi güçlüdür. Bu ilişki ulusal ve uluslararası sağlık güvenliği politikalarında örnek ve otorite ülke olma isteğine katkıda bulunabilir İlk bölüm güvenliği kavramsal ve kuramsal açıdan değerlendirmiştir. Sağlık güvenliğinin çalışma alanları analiz edilmiştir. İkinci bölümde; salgın hastalıkların kapsamı, niteliği ve toplum hayatına etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; DSÖ Anayasası, örgütün görevleri, organları, çalışma alanları ve son pandemi sürecinde örgütün etkinliğine yönelik yapılan eleştirilerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; salgın hastalıklarla mücadelede devlet politikaları ve Türkiye'nin DSÖ'yle ilişkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of health safety, which has increased in importance with new safety studies. The main areas and study topics of health safety are analyzed in the case of WHO and Turkey, with an emphasis on the recent COVID-19 pandemic. The relationship between pandemics, emerging infections, AIDS, biological weapons, the relationship of health with the environment, malaria, non-communicable diseases, human security, and gender with health security are emphasized. It is noteworthy that the number of outbreaks and the inter-epidemic period have shortened in recent years. The primary guiding authority of global health is WHO. However, the fact that its decisions are advisory and have no enforcement power reduces its effectiveness. The COVID-19 pandemic management process has been the target of criticism. The relationship between health and safety and the COVID-19 pandemic continues to increase. Turkey became a partner in the work of WHO as soon as it was established. Turkey has a strong relationship with global health activities. This relationship can contribute to the desire to be an exemplary and authoritative country in national and international health safety policies. This thesis consists of four chapters. In the first chapter conceptional and theoritical point of views are evaluated. The study areas of health security were analyzed. In the second chapter; The scope, nature and effects of epidemic diseases on public life were evaluated. In the third chapter; Criticisms of the WHO constitution, duties, organs, fields of work and how effective it is during the last pandemic were mentioned. In the fourth chapter; State policies in the fight against epidemic diseases and Turkey's relationship with WHO are mentioned.