Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde çevreye duyarlı bütçeleme yaklaşımı
Environmentally responsible budgeting approach in the framework of sustainable development
- Tez No: 777964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YILDIZ ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşen dünyanın olumsuz bir sonucu olarak çevre sorunları karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunları en aza indirip en düşük hasarla sonraki nesillere aktarmak her toplumun görevidir. Sürdürülebilir kalkınma kavramı bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu kavram, elimizde bulunan kaynakların ihtiyacımız kadarını kullanıp gelecek nesillerin kullanımına engel olmayacak şekilde aktarılması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla çevreyi koruyarak ilerlememiz gerekmektedir. Bu da çevreci harcamaların ve çevreyi korumaya yönelik alınan önlemlerin arttırılmasını gerekli kılmaktadır. Karar alıcıların kamu bütçelerini hazırlarken çevreyi göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Çevre sorunlarıyla mücadelede devlet, elinde bulunan ekonomik olanakları düzenleyerek çevreye duyarlı bütçe anlayışını gündeme getirmektedir. Bu bütçe anlayışı çevre ile ilgili son durum hakkında bilgi veren bir rapor özelliği taşımaktadır. Bu rapor sayesinde harcamalar kaynak dağılımında etkinlik ilkesi gereğince daha doğru bir şekilde yapılmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile çevreye duyarlı bütçeleme anlayışı gelir ve gider dengesini sağlayarak çevreye daha duyarlı politikalarla gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada sürdürülebilir kalkınma kavramı üzerinde durulup bu kavram çerçevesinde belirlenen çevreci hedeflerden bahsedilmiştir. Karar alıcıların bütçe hazırlarken çevreye duyarlılık esasına göre aldıkları kararlar ve bu kararların uygulanış biçimleri ülkeler açısından karşılaştırılmalı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a negative consequence of the globalizing world, environmental problems emerge. It is the duty of every society to minimize these problems and transfer them to the next generations with the least damage. The concept of sustainable development emerges at this point. This concept means that we use the resources we have as much as we need and transfer them in a way that does not prevent the use of future generations. Therefore, we need to move forward by protecting the environment. This makes it necessary to increase environmental expenditures and measures taken to protect the environment. Decision makers should not ignore the environment while preparing public budgets. In the fight against environmental problems, the state brings the environmentally friendly budget approach to the agenda by regulating the economic opportunities it has. This budget approach has the feature of a report that gives information about the latest situation regarding the environment. Thanks to this report, expenditures are made more accurately in accordance with the principle of efficiency in resource allocation. Sustainable development goals and environmentally friendly budgeting approach aim to leave a livable world to future generations with more environmentally friendly policies by ensuring the balance of income and expenditure. In this study, the concept of sustainable development is emphasized and environmental objectives determined within the framework of this concept are mentioned. The decisions taken by the decision makers on the basis of environmental sensitivity while preparing the budget and the way these decisions are implemented are discussed in a comparative way in terms of countries.