Sürdürülebilir kalkınma açısından kentsel kalkınma potansiyeli dinamiklerinin değerlendirilmesi, konya ili örneği
Evaluation of urban development potential dynamics for sustainable development, example of Konya province
- Tez No: 573779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, ülke ekonomilerinin ulaşmaya çalıştıkları ve kalkınmanın devamlılığını sağlamaya yönelik bir kavram olup günümüzde önemi giderek artmaktadır. Sürekliliği sağlarken çevrenin korunması, doğal kaynakların etkin kullanılması, yenilenebilir enerjiye odaklanmak, daha etkin planlama ve yatırımla geleceğin ihtiyaçlarının karşılama olanağı azaltılmadan bu günkü toplumun ve insanlarının gereksinimlerini karşılamak sürdürülebilir kalkınmanın temel hedefidir. Ülkemizde de kalkınmanın devamlılığı sağlanırken, doğal kaynaklarımızın tahrip edilmeden etkin şekilde kullanıldığı çevreye duyarlı ekonomik bir yapıya ihtiyacımız olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ülkeler sürdürülebilir kalkınma ve gelecek planları için sürekli ekonomik verilerden yararlanarak güncellemeler yapmaktadırlar. Bu veriler ülkedeki tasarruf, enerji tüketimi vb. verileri kapsamaktadır. Sürdürülebilir kalkınmada önemli faktörlerden biride kentsel kalkınmanın sağlanmasıdır. Kentsel kalkınmanın varolabilmesi içinde şüphesiz ülke, bölge ve en alta inerek iller çerçevesinde kalkınma sağlanamalıdır. Ülkemizde“sürdürülebilir kent”kavramına ilişkin genel yaklaşımları incelediğimizde, bu kavramın daha çok kentsel gelişme olarak algılandığını gözlüyoruz. Gelişmeden kasıt da daha çok bina, yol vb. yapıların yapılması üzerine kuruludur. Ancak bunun sürdürülebilirliği, kaynakların doğru yönetimi ve en önemlisi insan boyutu sıklıkla ihmal edilmektedir. Bu çalışmamızda sürdürülebilir kalkınmanın amacı ve öneminden bahsedilerek Konya ilindeki kalkınmada etkin sektörler ele alınmış, ilin kalkınma ve ilerlemesini ne şekilde sağladığı, tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin genel durumlarının ne olduğuna bakılmıştır. Sonuç kısmında da sektörlerin SWOT analizi yapılarak ilin zayıf ve güçlü yönleri, fırsat ve tehditleri ortaya konarak, Konya ilinin sürdürülebilirlik açısından kentsel dinamikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“sustainable development”is a concept that focuses on the continuity of development with the continual updating of the countries' economies. Maintaining the continuity of the environment, effective use of natural resources, focusing on renewable energy, more efficient planning and investment to meet the needs of today's society and people without reducing the possibility of meeting the needs of the present is the main goal of sustainable development. While ensuring the continuity of development in our country, it is an undeniable fact that we need an environment-friendly economic structure in which our natural resources are effectively used without destruction. For sustainable development and future plans, countries are constantly making use of economic data. These data save the country, energy consumption and so on. data. One of the important factors in sustainable development is urban development. Development of urban development can be achieved within the framework of the provinces, regions and provinces When we examine the general approaches to the concept of sustainable city in our country, we observe that this concept is perceived as more urban development. The intention of developing is also based on building more and more ways. However, the sustainability of this, the right management of the resources, and most importantly, the human dimension is often neglected. In this study, the aim and importance of sustainable development is discussed and the sectors in the development of Konya are discussed and the general conditions of the agriculture, industry and services sectors are examined. In the conclusion part, by analyzing SWOT of the sectors, the weaknesses and strengths of the province, opportunities and threats are determined and the urban dynamics of the province of Konya have been tried to be determined.