Narcissistic mother figure in Sons and Lovers By D.H. Lawrence and the Piano teacher by Elfriede Jelinek
D.H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer ve Elfriede Jelinek'in Piyanist eserlerindeki narsisistik anne tasviri
  1. Tez No: 777965
  2. Yazar: NİSA NUR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, D. H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer ve Elfriede Jelinek'in Piyanist eserlerindeki narsisistik anne tasvirine odaklanmaktadır. Narsisistik ebeveyn ve narsisistik birey bu çalışmada anlatılmaktadır. Ayrıca bu tez narsisistik annelerin sorunlu davranışlarını içerir. Narsisistik annelerin çocuklarıyla işlevsel olmayan etkileşimleri olduğuna şüphe yoktur. Çünkü onlar üstünlükleri olduğuna inanırlar ve empatiden yoksundurlar. Bu inancın bir sonucu olarak narsist duyguların yetişkinler ve çocuklar arasında kaosa neden olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırma metinsel edebi analiz olarak yazılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde narsisizm, narsisistik ebeveyn-çocuk ilişkisi, Oidipus kompleksi, Lacan'ın kavramları olan objet petit a ve jouissance, narsisistik anne tasviri ve edebiyattaki narsisizm hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde narsisist anne tasviri üzerinden Oğullar ve Sevgililer ile Piyanist eserleri karşılaştırması sunulmaktadır. Bu çalışma narsisizmin edebiyattaki yansımalarını incelemek için uygun terminolojiyi kullanır. Ek olarak, edebiyatta narsisist annelerin farklı cinsiyetteki çocukları üzerindeki etkileri, narsisist annelerin edebi eser örneklerinde nasıl tanımlandığı ve narsisist bireylerde ebeveynlik duygusunun farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines narcissistic mother figures in Sons and Lovers by D. H. Lawrence and The Piano Teacher by Elfriede Jelinek. In this work, a narcissistic parent and a narcissistic individual are described. In addition, the problematic behaviors of narcissistic mothers are outlined in this thesis. Clearly, narcissistic mothers have dysfunctional relationships with their children. Because they believe themselves to be superior and lack empathy. As a result of this belief, it is acknowledged that narcissistic feelings contribute to chaos between adults and children. This research is composed of two chapters and uses the textual analysis methodology. The first chapter discusses narcissism, the narcissistic parent-child relationship, the Oedipus complex, Lacan's concepts of objet petit a and jouissance, the description of a narcissistic mother, and narcissism in literature. The second chapter uses the narcissistic mother figure to compare the novels Sons and Lovers and The Piano Teacher. This study examines the literary reflections of narcissism using terminology pertinent to the concept. In addition, the effects of narcissistic mothers on their children of different genders in literature, the definitions of narcissistic mothers in literary works, and the differences in parental feelings among narcissistic individuals are investigated.