Nedim Gürsel romanlarında mekân olarak İstanbul
Istanbul as a space in Nedim Gürsels novels
  1. Tez No: 777963
  2. Yazar: MEHTAP IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Nedim Gürsel'in farklı türde pek çok eseri bulunmaktadır. Nedim Gürsel'in 1971 yılından beri hayatına Fransa'da devam etmektedir. Buna rağmen Türk dili ve edebiyatından bağını koparmamıştır. Böylece kurmaca alanında kaleme aldığı eserlerinin tamamını Türkçe yazmıştır. Nedim Gürsel, Türk edebiyatında postmodern çizgide özgün roman anlayışı ile tanınmaktadır. Bu nedenle yazma işini var olma biçimi olarak nitelendiren bir sanatkâr olarak tanınmaktadır. Yazar tarafından romanların oldukça geniş bir konu yelpazesi etrafında şekillendirilmesi sağlanmıştır. Yazar, sanattan siyasete; tarihten felsefeye kadar eserlerinde pek çok alana yer vermiştir. Bunun yanı sıra eserlerine kendi üslubuyla özgünlük kazandırmıştır. Nedim Gürsel'in eserlerinde işlediği temalar arasında yalnızlık, aşk, kadın ve cinsellik temalarının yer aldığı görülmektedir. Nedim Gürsel tarafından söz konusu kavramların romanlarda ve hikâyelerde mekânlar üzerinden ele alındığı görülmektedir. Bu çalışmada Gürsel'in Boğazkesen Fatih'in Romanı, Yüzbaşının Oğlu, İlk Kadın ve Resimli Dünya romanlarındaki İstanbul teması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nedim Gürsel, one of the important writers of Turkish Literature in the Republic Period, has many works of different genres. Nedim Gursel has been living in France since 1971. Despite this, he did not break his bond with the Turkish language and literature. Thus, he wrote all of his works in the field of fiction in Turkish. Nedim Gürsel is known for his original understanding of novel in the postmodern line in Turkish literature. For this reason, he is known as an artist who describes writing as a way of being. It was ensured by the author that the novels were shaped around a wide range of topics. The author included many areas in his work; from art to politics, from history to philosophy. In addition, he has given originality to his works with his own style. It is seen that the themes of loneliness, love, woman and sexuality are among the themes that Nedim Gürsel uses in his works. It is seen that Nedim Gürsel deals with the aforementioned concepts in novels and stories through places. In this study, the theme of Istanbul in the novels of Gürsel's Boğazkesen Fatih'in Romanı, Yüzbaşının Oğlu, İlk Kadın and Resimli Dünya was discussed.