Dekstran sülfat sodyum ile indüklenmiş ülseratif kolitli sıçanlarda krill yağının apoptotik yolaklara etkisi
Effects of krill oil on apoptotic pathways in rats with dextran sulfate sodium-induced ulcerative colitis
  1. Tez No: 948864
  2. Yazar: BEYZA SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAMARLI ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak desktran sülfat sodyum (DSS) ile kolit oluşturulan sıçanlarda krill yağı desteğinin apoptoza olan etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmada 28 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan her grupta yedi sıçan olacak şekilde kontrol, krill yağı, DSS ve DSS+krill yağı olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Kolit indüksiyonunu sağlamak için DSS ve DSS+krill yağı grubundaki sıçanlar 14 gün boyunca DSS'e maruz bırakılmıştır ve DSS+krill yağı grubuna krill yağı desteği verilmiştir. Deney boyunca haftada 2 kere vücut ağırlığı değişimleri ile hastalık aktivite indeksi (DAI) takip edilmiştir. Deney sonunda kolonları çıkarılan sıçanların kolon ağırlıkları ile uzunlukları kaydedilmiş, alınan kolon dokusu örneklerinde ELİSA yöntemiyle toplam protein miktarı ile kaspaz-3, -8, -9, tümör nekroz faktörü-α (TNF-α), B hücreli lenfoma-2 (Bcl-2) ve Bcl- 2 ilişkili x proteini (Bax) düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular: Dekstran sülfat sodyum uygulanan grupta vücut ağırlığında azalma, kolon bütünlüğünde bozulma ve DAI skorlarında artış gözlenirken, krill yağı desteği ile bu etkiler iyileşmiştir. Ortalama kolon uzunluğu DSS grubunda 11,6 ± 0,9 cm iken, krill yağı desteği alan DSS grubunda bu uzunluk 12,9 ± 0,5 cm'ye yükselmiştir. Kolon ağırlığı da DSS grubunda 1,2 ± 0,1 g ile anlamlı şekilde düşmüş, krill yağı desteği bu düşüşü kısmen dengelemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of krill oil supplementation on apoptosis in a rat model of colitis experimentally induced by dextran sulfate sodium (DSS). Methods: A total of 28 male Wistar Albino rats were divided into four groups (n=7 per group): control, krill oil, DSS, and DSS+krill oil. To induce colitis, rats in the DSS and DSS+krill oil groups were exposed to DSS for 14 days, while the DSS+krill oil group additionally received krill oil supplementation. Throughout the experiment, body weight changes and Disease Activity Index (DAI) were monitored twice a week. At the end of the experiment, colons were excised, and their weights and lengths were recorded. Colonic tissue samples were analyzed using the ELISA method to determine total protein levels as well as the concentrations of caspase-3, -8, -9, TNF-α, Bax, and Bcl-2. Results: In the DSS-induced group, weight loss, disruption in colonic integrity, and increased DAI scores were observed, whereas krill oil supplementation alleviated these effects. The average colon length was 11,6 ± 0,9 cm in the DSS group and increased to 12,9 ± 0,5 cm in the DSS+krill oil group. Colon weight was significantly reduced in the DSS group (1,2 ± 0,1 g), and krill oil supplementation partially restored this reduction.