Sıçanlarda metilfenidat hidroklorid'in ortodontik diş hareketi ve kök rezorpsiyonu üzerine etkisi
Effect of methylphenidate hydrochloride on orthodontic tooth movement and root resorption in rats
- Tez No: 777976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY DUMANLI GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı metilfenidat kullanan bireylerde ortodontik tedaviye başlanılması durumunda ilacın diş hareketi ve kök rezorpsiyonu üzerine etkisini incelemektir. Bu amaçla toplam 30 adet wistar albino sıçan kullanılmıştır. 30 adet sıçan 3 ana gruba ve 3 ana grup 2'şer alt gruba ayrılmıştır. 1.grup olan SF grubu; SF-30 ve SF-44 olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. SF-30 grubundaki 5 adet sıçana 30 gün boyunca günlük 5 ml/kg serum fizyolojik çözeltisi gavaj yoluyla verilmiş ve sonrasında sakrifiye edilmiştir. SF-44 grubundaki 5 adet sıçana 44 gün boyunca günlük 5 ml/kg serum fizyolojik çözeltisi gavaj yoluyla verilmiş ve deneyin 31.gününde sıçanın sağ 1.molar dişlerine 50 gram ortodontik kuvvet uygulanmaya başlanmıştır. 14 gün ortodontik kuvvet uygulamasını takiben SF-44 grubundaki 5 adet sıçan sakrifiye edilmiştir. 2.grup olan MSD grubu; MSD-30 ve MSD-44 olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. MSD-30 grubundaki 5 adet sıçana 30 gün boyunca günlük 3 mg/kg metilfenidat çözeltisi gavaj yoluyla verilmiş ve sonrasında sakrifiye edilmiştir. MSD-44 grubundaki 5 adet sıçana 44 gün boyunca günlük 3 mg/kg metilfenidat çözeltisi gavaj yoluyla verilmiş ve deneyin 31.gününde sıçanın sağ 1.molar dişlerine 50 gram ortodontik kuvvet uygulanmaya başlanmıştır. 14 gün boyunca ortodontik kuvvet uygulamasını takiben MSD-44 grubundaki 5 adet sıçan sakrifiye edilmiştir. 3.grup olan MAD grubu; MAD-30 ve MAD-44 olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. MAD-30 grubundaki 5 adet sıçana 1. ve 8.günler arası 3 mg/kg, 9. ve 16. Günler arası 6 mg/kg, 17. ve 24.günler arası 9 mg/kg, 25. ve 30.günler arası ise 12 mg/kg metilfenidat gavaj yoluyla verilmiştir ve sonrasında sakrifiye edilmiştir. MAD-44 grubundaki 5 adet sıçana 1. ve 8.günler arası 3 mg/kg, 9. ve 16. Günler arası 6 mg/kg, 17. ve 24.günler arası 9 mg/kg, 25. ve 44.günler arası ise 12 mg/kg metilfenidat gavaj yoluyla verilmiştir. Deneyin 31.gününde MAD-44 grubundaki 5 adet sıçanın sağ 1.molar dişlerine 50 gram ortodontik kuvvet uygulanmaya başlanmış ve 14 gün ortodontik kuvvet uygulamasını takiben MAD-44 grubundaki 5 adet sıçan sakrifiye edilmiştir. Tüm gruplarda meydana gelen ortodontik diş hareketi ve kök rezorpsiyonu; Mikro Bilgisayarlı Tomografi, histomorfometrik ve immünohistokimyasal değerlendirme yöntemleriyle incelenmiştir. Ortodontik diş hareketi (Mikro-BT ve Histolojik İnceleme), diğer çalışma gruplarına kıyasla“MAD-44”grubunda daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda kök rezorpsiyon hacmi için gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the drug on tooth movement and root resorption when orthodontic treatment is initiated in individuals using methylphenidate. A total of 30 wistar albino rats were used for this purpose. 30 rats were divided into 3 main groups and 3 main groups into 2 subgroups. The first group, the SF group; It is divided into 2 subgroups as SF-30 and SF-44. 5 ml/kg saline solution daily for 30 days was given to 5 rats in the SF-30 group by gavage and then sacrificed. 5 ml/kg saline solution was given daily by gavage to 5 rats in the SF-44 group for 44 days, and 50 grams of orthodontic force was applied to the right first molar teeth of the rat on the 31st day of the experiment. After 14 days of orthodontic force application, 5 rats in the SF-44 group were sacrificed. The second group, the MSD group; It is divided into 2 subgroups as MSD-30 and MSD-44. 5 rats in MSD-30 group were given 3 mg/kg methylphenidate solution daily for 30 days by gavage and then sacrificed. 5 rats in the MSD-44 group were given 3 mg/kg methylphenidate solution daily by gavage for 44 days, and 50 grams of orthodontic force was applied to the right first molar teeth of the rat on the 31st day of the experiment. Following orthodontic force application for 14 days, 5 rats in the MSD-44 group were sacrificed. The third group, the MAD group; It is divided into 2 subgroups as MAD-30 and MAD-44. 5 rats in the MAD-30 group were given 3 mg/kg between the 1st and 8th days, 6 mg/kg between the 9th and 16th days, 9 mg/kg between the 17th and 24th days, and between the 25th and 30th days. whereas 12 mg/kg methylphenidate was given by gavage and then sacrificed. 5 rats in MAD-44 group 3 mg/kg between 1st and 8th days, 6 mg/kg between 9th and 16th days, 9 mg/kg between 17th and 24th days, between 25th and 44th days and 12 mg/kg methylphenidate was given by gavage. On the 31st day of the experiment, 50 grams of orthodontic force was applied to the right first molar teeth of 5 rats in the MAD-44 group and after 14 days of orthodontic force application, 5 rats in the MAD-44 group were sacrificed. Orthodontic tooth movement and root resorption in all groups; Micro Computed Tomography was examined by histomorphometric and immunohistochemical evaluation methods. Orthodontic tooth movement (Micro-CT and Histological Examination) was higher in the“MAD-44”group compared to the other study groups. In our study, no statistically significant difference was found between the groups for root resorption volume