Menarş ile menopoz dönemi arasındaki kadın olgularda fiziksel aktivite düzeyinin dismenore üzerine etkisi
The effect of physical activity level on dysmenorrhea in female causes between menarche and menopause
- Tez No: 777984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın temel amacı menarş ile menopoz dönemi arasındaki kadınların fiziksel aktivite düzeyinin primer dismenore üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya menarş ile menopoz dönemi aralığında, 15-49 yaş arası primer dismenoreye sahip 405 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar bir kez değerlendirilmiş olup, değerlendirme parametreleri içerisinde katılımcıların, menstrüel özellikleri, dismenore iyilik hali ve fiziksel aktivite düzeyi bulunmaktadır. Dismenore şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile belirlenmiştir. Menstrüel özellik olarak, menarş yaşı, gebelik sayısı, doğum sayısı, dismenore süresi, başlama zamanı ve dismenore için ilaç kullanım durumu sorgulandı. Katılımcıların fiziksel aktivite şiddeti Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (kısa form) ile, dismenore iyilik hali ise Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ile ölçüldü. Fiziksel aktivite düzeyi ile dismenorenin şiddeti, süresi, başlama zamanı ve dismenore için ilaç kullanım durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05). Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ile menarş yaşı, dismenorenin şiddeti, süresi, başlama zamanı ve dismenore durumunda ilaç kullanım durumu arasında anlamlılık tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of physical activity level of women between menarche and menopause on primary dysmenorrhea. The study included 405 participants who are between menarche and menopause, with primary dysmenorrhea between the age of 15-49. Participants were evaluated once, and among the evaluation parameters there were their menstrual characteristics, dysmenorrhea well-being and physical activity level. The severity of dysmenorrhea was determined by the Visual Analogue Scale (VAS). As menstrual characteristics, age of menarche, number of pregnancies, number of births, duration of dysmenorrhea, onset time and drug use for dysmenorrhea were questioned. The physical activity intensity of the participants was measured with the International Physical Activity Scale (short form), and the dysmenorrhea well-being was measured with the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale. No significant correlation was found between the level of physical activity and the severity, duration, onset time of dysmenorrhea, and drug use for dysmenorrhea (p>0.05). A significant difference was found between the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale and the age of menarche, the severity and duration of dysmenorrhea, onset time, and drug use in dysmenorrhea (p0.05).