Jackson Pollock'un resimlerinde sembolik etkiler
Symbolic influences in Jackson Pollock's arts
  1. Tez No: 777988
  2. Yazar: AYŞE GÖRKEM ERDURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi ve Müzecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Jackson Pollock, yarattığı damlatma tekniğiyle Soyut Dışavurumcu akımının önemli sanatçılarından biridir. Hayatına Kızılderili kültürünün etkilerinin dahil olmasıyla Sembolik temsiller de sanatına dahil olmuştur. Kızılderliler; Cherokee, Cheyenne, Comanche, Chickasaw, Creek Choctaw, Pawnee, Osage gibi bölgelerde yaşadılar. Kızılderililere ait olan kültür öğeleri ise 19. Yüzyıldan sonra müzelerde yer almaya da başlar. Pollock hem müze ziyaretlerinde hem de ailesinin katıldığı coğrafi keşif projesi nedeniyle Wyoming, Phoenix Arizona, Chico California Wyoming, Phoenix Arizona gibi eyaletlerde yaşayarak yerli kültürü etkilerini birebir gözlemler. Bu etkileşim de sanatına yansır. Sanatına aktardığı yaşanmışlıkların yanı sıra sembollerde mevcuttur. Semboller yorumlamaya açık simgesel bir dildir. Kızılderili kültüründe ve sembolik etkilerde göz, üçgen gibi semboller ön plana çıkar. Sanat eserleri, bir ülkenin varlığını kanıtlayan ve diğer kültürlere aktarımı sağlayan önemli belgelerdir. Sanat eserlerinin ortaya koyulması sürecinde sanatçı siyaset, inanç, ekonomi, kültür, teknoloji alanlarındaki gelişmelerden etkilenir. Bu çalışmada bu etkilendiği alanlara da değinilerek, Bird – Kuş, Birth - Doğum, Male and Famale – Erkek ve Dişi, Totem Lesson I – Totem Dersi I, Totem Lesson II – Totem Dersi II, She-Wolf – Dişi Kurt, The Moon-Woman Cuts the Circle – Daireyi Kesen Ay Kadın ve Guardians of The Secret – Sırrın Gardiyanları adlı resimlerine, Kızılderili kültürü etkileri ve resimlerindeki sembollerin ne ifade ettiği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Jackson Pollock is one of the important artists of the Abstract Expressionist movement with the dripping technique he created. Symbolic representations have also been included in his art with the inclusion of the effects of Native American culture in his life. Indians; They lived in areas such as Cherokee, Cheyenne, Comanche, Chickasaw, Creek Choctaw, Pawnee, Osage. Cultural items belonging to the Indians began to take place in museums after the 19th century. Pollock observes the effects of indigenous culture by living in states such as Wyoming, Phoenix Arizona, Chico California Wyoming, Phoenix Arizona, both during museum visits and because of the geographical exploration project his family participates in. This interaction is also reflected in his art. In addition to the experiences he transferred to his art, there are also symbols. Symbols are a symbolic language open to interpretation. Symbols such as eyes and triangles come to the fore in Native American culture and symbolic effects. Works of art are important documents that prove the existence of a country and provide transfer to other cultures. In the process of revealing works of art, the artist is affected by developments in the fields of politics, belief, economy, culture and technology. In this study, these affected areas are also mentioned,“Bird”,“Birth”,“Male and Famale”,“Totem Lesson I”,“Totem Lesson II”,“She-Wolf”,“The Moon- Woman Cuts the Circle”and“Guardians of The Secret”The effects of Native American culture and the meanings of the symbols in his paintings will be evaluated for his paintings.