Demir eksikliği anemisi ile HbA1C arasındaki ilişki
The relationship between iron deficiency anemiaand HbA1C level
  1. Tez No: 777987
  2. Yazar: HALE NUR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi toplumda oldukça sık gözlenen bir sağlık sorunudur. Dünya popülasyonunun yaklaşık %24,8'i anemik olarak saptanmıştır. Bu anemik hastaların yaklaşık olarak 500 milyonunda ise demir eksikliği anemisi görülmüştür. Glukoz regülasyonu takibinde HbA1c değeri ölçümleri oldukça önemli olup günlük pratikte tercih edilmektedir. Demir eksikliği anemisinin HbA1c'ye olan etkisi günümüzde halen tam olarak netlik kazanamamıştır. Biz de bu çalışmamızda diyabetes mellitus hikayesi bulunmayan bireylerde demir eksikliği anemisinin tedavi öncesi ve tedavi sonrası HbA1c düzeyine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniklerine Aralık 2020- Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası 75 birey retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hemoglobin değeri 12 mg/dl'nin altında olan bu bireyler anemik hasta grup olarak tanımlandı. Demir tedavisi başlanmış olan bu hastaların, tedavi aldıktan 8-12 hafta sonra bakılmış olan kan sonuçları incelendi. Dışlama kriterlerine sahip olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya alınan grupların hemogram, biyokimya ve diğer demir parametrelerinin (demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin) tedavi öncesi ve tedavi sonrası HbA1c ile arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki gruplar arasında yaş ortalaması, vücut kitle indeksi, kan biyokimya değerlerinden; AST, ALT, Üre, Kreatinin, Folat düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Hastaların tedavi öncesi B12 medyan değeri 262(127-540) pg/ml iken, tedavi sonrası B12 medyan değeri 354,5(127-1345) pg/ml'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Iron deficiency anemia is a very common health problem in the society. Approximately 24.8% of the world population is found to be anemic. Approximately 500 million of these anemic patients have iron deficiency anemia. HbA1c value measurements are very important in the follow-up of glucose regulation and are preferred in daily practice. The effect of iron deficiency anemia on HbA1c is still not fully clarified. In this study, we aimed to investigate the effect of iron deficiency anemia on HbA1c levels before and after treatment in individuals without a history of diabetes mellitus. Materials and Methods: In our study, we retrospectively included 75 individuals of the ages between 18 and 65 who attended to the outpatient clinics of Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine between December 2020 and December 2021. These individuals with a hemoglobin value below 12 mg/dl were defined as the anemic patient group. These patients, who were started on iron treatment, were called for control 8-12 weeks after receiving the treatment. Patients with exclusion criteria were not included in the study. The relationship between hemogram, biochemical and other iron parameters (iron, iron binding capacity, ferritin) of the groups before and after treatment included in the study with HbA1c value was investigated. Results: There was no statistically significant difference between the groups in the study in terms of mean age, body mass index, blood biochemistry values (AST, ALT, Urea, Creatinine, Folate levels. The pre-treatment B12 median value of the patients was 262(127- 540) pg/ml, while the post-treatment B12 median value was 354.5(127-1345) pg/ml.