Çağımıza global köy olarak bakmak, metaverse yaşamlar
Looking at our age as a global village, metaverse lives
- Tez No: 777989
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR TEKKÖK KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi ve Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezin amacı sanatın teknolojiyle birleştiği günden itibaren gösterdiği gelişimi ele almak ve toplumsal olduğu kadar sanat açısından da dünyanın değişiminde büyük yer teşkil eden teknolojinin ve özellikle internet çağının günümüze sanatsal anlamda sundukları üzerinden bir inceleme yapmaktır. Tez araştırması içerisinde varılması düşünülen önemli noktalardan bir tanesi Metaverse kavramının geleceğin sanat olgusu üzerinde büyük bir etkisi olacağıdır. Sanat tarihi, resim sanatı, müzecilik, arkeoloji, dijital sanat, video sanatı, kavramsal sanat gibi birçok dalın kendine yer bulacağı metaverse tüm bunların bir araya getirildiği sanal bienalleri, sergilemeler, sanat sokakları hatta sanat şehirleri kurulmasına neden olacak ve hatta farklı bir ekonomik oluşuma ön ayak olabilecektir. Bu çalışma; medya teorisyeni Marshall McLuhan'ın“Araç mesajdır”sözü üzerinden yenidünya aracı Metaverse'ü ele almaktadır. Metaverse'ün sanat, sanatçı, müzecilik açısından yaratacağı etki düşünülmüştür. Metaverse incelenirken sanal müzeler, galeriler, dijital sanat müzeleri, NFT ve dijtal sanat örneklerle ele alınacaktır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Dijital Sanatın Tarihçesi ve Pratikleri, farklı mediumda (fotoğraf, heykel, enstalasyon, sinema, net sanatı, kavramsal sanat, yazılımlar gibi) ele alınmıştır. 'Ortaya çıkan sanal gerçeklik ve NFT gibi ürünler ve metaverse kavramını yaratan bilgisayar becerileri sanat müzelerini nasıl evrimleştirmiştir ve günümüzde yeni müze kavramını doğurmuştur' gibi konular irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the development of art since the day it merged with technology and to make an examination on what technology, which has a great place in the change of the world in terms of art as well as social, and especially the internet age, offers today in artistic terms. One of the important points to be reached in the thesis research is that the concept of Metaverse will have a great impact on the art phenomenon of the future. The metaverse, where many branches such as art history, painting, museology, archaeology, digital art, video art, and conceptual art will find their place, will lead to the establishment of virtual biennials, exhibitions, art streets and even art cities, and it may even lead to a different economic formation. This work; The media theorist Marshall McLuhan discusses the new world tool Metaverse through the phrase“The tool is the message”. The impact of Metaverse in terms of art, artist and museology has been considered. While examining the metaverse, virtual museums, galleries, digital art museums, NFT and digital art will be discussed with different examples. The topics covered in the thesis generally consist of five chapters. The History and Practices of Digital Art are discussed in different media (such as photography, sculpture, installation, cinema, net art, conceptual art, software). The emerging products such as virtual reality, NFT and the computer skills that created the concept of the metaverse, how art museums have evolved and today's new museum concept has been scrutinized.