Ameliyathanelerde kullanılmak üzere parçacık sayım cihazı ve gerçekleştirilmesi
Research and development of particle counter for using in operating theaters
- Tez No: 77799
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Bu Tezde, özel olarak temiz tutulması gereken alanlarda parçacık kirliliğinin önemi vurgulanarak, ameliyathane odalarının merkezi bir noktadan parçacık kirliliğini ölçen bir sistem tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Ameliyathane ortamındaki parçacık kirliliğinin sağlık personeli ve hastalar üzerinde sebep olabileceği enfeksiyon riskinin minimum düzeye indirilmesi için parçacık kirliliğinin ölçülmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Tasarlanan sistemle, ameliyathane odalarına girmeden, odaların parçacık kirliliği ölçülebilmekte ve ölçüm amacıyla herhangi bir insan hareketi yada cihaz taşınması sözkonusu olmadığı için, ölçüm işleminden kaynaklanan parçacık kirliliği ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, günün her saatinde parçacık ölçümü yapabilme imkanı doğmakta ve bu işlem sırasında ameliyathane sağlık personeli ve hastaların rahatsız edilmeleri durumu ortadan kalkmaktadır. Parçacık kirliliğinin ölçülmesi yanında, parçacık kirliliğine sebep olan kaynaklar üzerinde durulmuş, parçacık kirliliğinin kontrol edilmesi ve minimum düzeye indirilmesi için gerekli, özel havalandırma ve filtrasyon sistemleriyle ilgili bilgiler tez kapsamında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, an electronic particle counting system is developed and realized to count particles in clean rooms especially in operating theaters. Particle counting should be carried out in operating theaters to prevent infection risk on medical personnel and patients. By means of the particle counter designed in this thesis, it is possible to count particles from a remote point. So, medical personnel working in the operating theatre is not disturbed. Consequently, using this system, easy and comfortable particle counting process is performed. Extra particle contamination due to measurement activities in operating theaters are prevented. On the other hand, in this thesis, useful information is presented about the sources of particle contamination. Technics to prevent particle contamination in operating theaters using special air flow systems and filtration systems are given.