Koku alma tepkilerinin drosophila melanogaster'de intrapopulas yonal ve interpopulasyonal varyasyonu
Intrapopulational and interpopulational variation of olfactory responses in drosophila melanogaster
- Tez No: 77798
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİHAT BOZCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Drosophila'nın kısmen basit fakat duyarlı bir koku alma sistemi vardır. Kokular bu sistem yoluyla, Drosophila'da birtakım davranışsal tepkilere sebep olurlar. Koku alma sistemlerinde defektli olan çok sayıda mutant bulunmuştur. Bazı koku alma mutandan Y-maze sistemi ile izole edilir. Sinekler, Y-maze sisteminde bir çekiciye doğru yönelirler. Mutantiar, koku alma tepkilerindeki azalma ile tanımlanır. Proksimal funiculus'daki ekstraselüler kayıt işlemi (EAG), tüm Drosophila anteninin kokuya karşı elektriksel tepkisini tanımlar. EAG, koku alma mutantlarınm tanımlanmasında kullanılır. Kokuya karşı tepkide, mutantm EAG'si anormal amplitüd ya da anormal kinetikler gösterebilir. Bu araştırmada 4 farklı coğrafık populasyonun (Eryaman, Cebeci, Yumurtalık, Adana) kokuya karşı davranışsal ve elektriksel tepkileri, Y-maze sistemi ve EAG parametreleri ile incelenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda, deneylerde kullanılan 4 coğrafik populasyon arasında ve populasyon içinde, davranışsal tepkilerde farklılıklar bulunmuş, fakat EAG ile ölçülen elektriksel tepkilerde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Odors elicit a variety of behavioral responses from Drosophila via a relatively simple, but sensitive, olfactory system. An increasing number of mutants have been found to be defective in olfactory function. Some olfactory mutants have been isolated by Y-maze system. Flies walk towards an attractive stimulus in a Y-maze. Mutants have been identified by virtue of a reduction in olfactory response. Extracellular recording at the proximal funiculus (EAG) has been used to describe the electrical response of the whole Drosophila antenna to airborne chemicals. EAG has been used for identifying olfactory mutants. The mutant's EAG in response to odorant can display abnormal amplitude or abnormal kinetics. Behavioral and electrical responses to odors of 4 different geographic populations of Drosophila melanogaster (Eryaman, Cebeci, Yumurtalık, Adana) have identified by Y- maze system and EAG parameters in this research. Results obtained in this study shows that all pairwisely compared differences among four populations are significant, but no significant differences are found for the electrophysiological parameters as measured with EAG.