Mesafeli sözleşmelerin kurulmasına aracılık eden platformlara karşı tüketicinin korunması
Protection of the consumers on distance contractcs for intermediaries
- Tez No: 778013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İPEK YÜCER AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mesafeli sözleşmeler“tüketici ile satıcı veya sağlayıcının eş zamanlı fiziksel varlığı olmadan uzaktan iletişim araçları kullanılmak suretiyle akdettikleri sözleşme”olarak tanımlanmaktadır. Kanunda yer alan bu tanımdan hareketle unsurları belirlenmektedir. Sözleşmenin tarafları satıcı veya sağlayıcı ile tüketicidir. Kullanılan iletişim aracına göre sözleşmenin kurulduğu an ve hüküm ve sonuçlarını doğurduğu an değişmektedir. Tüketicilerin mesafeli sözleşmelerin dezavantajlarından kaynaklanan hukuki konumu mevcut yasal düzenlemeler ile giderilmeye çalışılmıştır. Mesafeli sözleşmelerin tarafı olmayan ancak kurulmasına aracılık eden platformların sorumluluğu ve tüketicinin korunması konusunda oynadıkları rol bu yüzden irdelenmelidir. Türk hukukunda buna ilişkin düzenlemeler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda yer almaktadır. Tüm bu düzenlemelerin ortak özelliği aracılık eden platformların sorumluluk alanını daraltmasıdır. Çalışmamızda mesafeli sözleşmelerin teorik çerçevesi ortaya konduktan sonra özellikle tüketicilere yönelik koruma mekanizmalarından ve aracılık edenlerin bu süreçteki rolünden bahsedilmektedir. Bu bağlamda aracılık edenlerin sorumluluğunun kaynağı ile sorumluluk alanlarının sınırları iyi çizilmelidir. Mevcut yasal düzenlemeler ışığında bu konu hakkındaki kanaatlerimiz, işbu çalışmada sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The uncontrolled growth of electronic commerce in recent years, has led to new implementations. In this respect, distance contacts will be the subject of thesis. Distance contracts are defined as“Contract between the consumer and the vendors or providers through the simultaneous use of long-distance communication means”. According to this definition, we may say the contracted parties are consumer and vendors or providers. Based on this definition, the elements of the contract is determined. The communication tools may change the legal consequences, the establishment and their validity. The disadvantageous legal statute of the consumers on distance contracts, is trying to be obviated with legal regulations. On the other hand, the liability of intermediaries who defined as“online platform providers that are not the party to the contract”is controversial in international doctrine. The regulations on this matter in Turkish law are Law No.6502, Law No. 6563, Law No.6098 and the guidelines for these codes. All those regulations are not limit the liability of intermediaries. Thus, the source of intermediaries' liability has to draw the lines well. Our thesis present distance contracts' theorical line after its' exhibited especially costumers' protection mechanisms and the liability area of intermediaries. Under the light of current legal regulations, our opinions on this subject are presented in this thesis.