İki ekonomik reform: Çin 2025 ve Türkiye 2023
Two economic reforms: China 2025 and Türkiye 2023
- Tez No: 778030
 - Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Başkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada,“Made in China 2025”ve“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı”raporları incelenerek, Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomi ve dış ticaret alanlarında hedefledikleri planların ve uygulamaların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle kalkınma kavramından ve Çin ile Türkiye'nin dışa açılma sonrası süreçlerinden bahsedilmiştir. Bu çerçevede“Made in China 2025”ve“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı”hedefleri açıklanmış ve ayrıca Çin'in ve Türkiye'nin kalkınma planlarından da bahsedilmiştir. Çalışmada grafik ve tablolar eşliğinde her iki ülkenin hedeflerine dair gerçekleştirdikleri veriler verilerek Çin ve Türkiye'nin gerçekleştirmek istedikleri ve gerçekleştirdikleri hedeflerin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Türkiye'ye ait veriler için 2012-2013 ile 2021 yılları, Çin'e ait veriler için ise 2015 ve 2021 yılları arası alınmıştır. Çalışmanın sonucunda Çin, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında birçok atılım gerçekleştirdiği ancak çevre konusunda belirlediği hedefleri gerçekleştiremediği görülmüştür. Türkiye ise ihracat ve büyüme alanlarında belirlediği hedeflerine ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the plans and practices targeted by the People's Republic of China and the Republic of Türkiye in the fields of economy and foreign trade by examining the“Made in China 2025”and“2023 Türkiye Export Strategy and Action Plan”reports. In the study, first of all, the concept of development and the post-opening processes of China and Türkiye are mentioned. In this context, the targets of“Made in China 2025”and“2023 Türkiye Export Strategy and Action Plan”were announced, and the development plans of China and Türkiye were also mentioned. In the study, a comparative analysis of the goals that China and Türkiye want to achieve and the goals they have achieved has been made by giving the data about the goals of both countries, accompanied by graphics and tables. For data on Türkiye, the years 2012-2013 and 2021 were taken, and for data on China, the years between 2015 and 2021. As a result of the study, it was seen that China has made many breakthroughs in the fields of innovation and digitalization, but has not achieved the goals it has set for the environment. On the other hand, Türkiye has not achieved the goals it has set in the areas of export and growth.