Kraniotomi operasyonu geçiren hastalarda akut renal hasar insidansının ve risk faktörlerinin belirlenmesi: Retrospektif gözlemsel çalışma
Determination of the incidence and risk factors of acute renal i̇njury in patients undertaking craniotomy operation: A retrospective observational study
- Tez No: 778040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ACHMET ALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu retrospektif gözlemsel çalışmada kraniotomi operasyonu geçiren hastaların operasyon sonrası akut renal hasar insidansını belirlemeyi ve buna neden olan risk faktörlerini saptamayı hedefledik. Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamlarının alınmasından itibaren herhangi bir sebeple kraniotomi operasyonu geçiren, 18 ve üzeri yaşta, ASA I-III arası, Haziran 2017- Kasım 2022 tarihleri arasında genel anestezi uygulanacak olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar Grup AKI+ ve Grup AKI– olarak ikiye ayrıldı. Hastaların demografik verileri, preoperatif durumu ve laboratuvar verileri, operasyonla ilişkili veriler ve postoperatif laboratuvar ve takip verileri not edildi. Hastalar mortalite için operasyon tarihinden sonraki bir aylık süreçte takip edildi. Bulgular: İstatiksel analize alınan 141 hastada hastanemiz kraniotomi operasyonu sonrası AKI insidansı %10 (15/141) bulundu. Grup AKI+ hastalarında yaş, ASA sınıfı, VKİ daha yüksek, hipotansiyon varlığı (OAB65 yıl olmak, intraoperatif hipotansiyon olması, intraoperatif vazopressör kullanılması postoperatif AKI açısından risk faktörü olarak bulunmuştur (sırası ile; OR:2.9, P=0.04; OR:4.4, p=0.035; OR:2.8, p=0.047). VKİ>30 kg/m² olmak, ASA III hasta olmak istatistiksel olarak risk faktörü değildir ( sırasıyla OR: 2.0, p=0,214; OR:2.6, P=0,094 ). AKI gelişen hastaların yoğun bakım yatış sürelerinin daha uzun olduğu gözlenirken, mortalite AKI gelişenlerde daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda kraniotomi operasyonu olan hastalarda; yaşın 65 yıl ve üstünde olması, OAB
Özet (Çeviri)
Purpose: In this retrospective observational study, we aimed to determine the incidence of acute renal injury after surgery in patients who underwent craniotomy, and to determine the risk factors that cause it. Material and method: Patients who had undergone craniotomy operation for any reason after the approval of the ethics committee and consent of the patients, aged 18 and over, between ASA I-III, between June 2017 and November 2022, were included in the study. The patients were divided into Group AKI+ and Group AKI–. Patients' demographic data, preoperative status and laboratory data, operation-related data, and postoperative laboratory and follow-up data were noted. Patients were followed up for mortality within a month after the operation date. Results: In 141 patients included in the statistical analysis, the incidence of AKI was 10% (15/141) after craniotomy operation in our hospital. Age, ASA status, BMI were higher, presence and duration of hypotension (MAP65 years, presence of intraoperative hypotension, and use of intraoperative vasopressors were found to be risk factors for postoperative AKI (respectively; OR:2.9, P=0.04; OR:4.4, p=0.035; OR:2.8, p= 0.047). Being a BMI>30 kg/m² and being ASA III are not statistically risk factors (OR: 2.0 , p=0.214; OR:2.6, P=0.094, respectively). It was observed that patients who developed AKI had longer intensive care unit stays, while mortality was higher in patients who developed AKI, but it was not statistically significant. Conclusion: In our study, in patients who had a craniotomy operation; Age 65 years and over, MAP