Edebiyat turizmi alanında Türkiye'de yapılmış çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies done in Turkey in the field of literary tourism
  1. Tez No: 778076
  2. Yazar: ADNAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Edebiyat turizmi, edebi eserler ve yazarlarıyla ilgili şehirleri ve yerleri ziyaret etme pratiğidir. Edebiyatı seyahat ve kültürel deneyimlerle birleştiren edebiyat turizmi, kesinlikle yeni bir olay değildir ve birkaç yüzyıldır uygulanmaktadır. Yazarlar ve şairlerle veya edebi eserlerle ilişkili yerleri görmek, deneyimlemek amacıyla yapılan seyahatlere olan ilgi 19. yüzyılda artmıştır. Edebiyat turizmi turistlerin yerel kültürü derinlemesine hissetmelerine olanak sağlamakta, aynı zamanda yazara ve edebiyata ilişkin bilgilerini arttırmaktadırlar. Edebiyat turizmi hem turizmin sürdürülebilir kılınmasına katkıda bulunmakta hem de kültürel mirasın korunmasında önemli bir rol almaktadır. Çalışmamızın amacı, edebiyat turizmi alanında Türkiye'de 2000 ve 2022 yılları arasında yapılmış yayınları tarama ve içerik analizi yoluyla inceleyerek ilgili alanda ülkemizdeki çalışmaların düzeyini, eğilimlerini ve elde edilen sonuçları tespit edip çalışmaların genel durumunu ortaya koymaktır. Tespit edilen çalışmalar yayın yılları, yazarları, yayın başlıkları, yayın yerleri, yayın dilleri, yayın türleri, konuları, amaçları, yöntemleri ve sonuçları olmak üzere belirli bibliyometrik parametrelere göre incelenmiştir. Belirlenen değişkenlere göre çalışmalar hakkında benzerlikler, farklılıklar, genellemeler yapılmaya çalışılmış ve çeşitli tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Literary tourism is the practice of visiting cities and places related to literary works and their authors. Literary tourism, which combines literature with travel and cultural experiences, is by no means a new phenomenon and has been practiced for several centuries. Interest in travel to see and experience places associated with writers and poets or literary works increased in the 19th century. Literary tourism enables tourists to feel the local culture in depth, while at the same time increasing their knowledge of the author and literature. Literary tourism both contributes to the sustainability of tourism and plays an important role in the preservation of cultural heritage. The aim of our study is to examine the publications made between 2000 and 2022 in Turkey in the field of literary tourism through scanning and content analysis, to determine the growth, trends and results of the studies in the relevant field in our country and to reveal the general status of the studies. Identified studies has been analysed according to certain bibliometric parameters such as publication years, authors, publication titles, publication places, publication languages, publication types, subjects, aims, methods and results. Similarities, differences and generalizations have been tried to be shown about the studies according to the determined variables and various detections have been stated.