Diz çevresi kemik tümörü sonrası uygulanan kişiye özel kemik protezinin alt ekstremite biyomekaniği üzerindeki etkileri
Effects of personalized bone prosthesis applied after knee peripheral bone tumor on lower extremity biomechanics
- Tez No: 778077
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda 3B baskı teknolojisi tıp alanında artan şekilde uygulanmaktadır. Tümör rezeksiyonundan sonra kemik defektlerinin onarımı ve yeniden inşası için 3B baskı teknolojisinin yardımıyla kişiselleştirilmiş plaklar ve protezler tasarlanmaktadır. Uygulanan tedavinin vücut biyomekaniğine etkilerini ölçmek tedavinin etkinliğini belirlemekte ve daha iyi sonuçlar için yapılması gerekenlerin tespitinde önemli ve gereklidir. Belirlenen sonuçlar uygulama sonrası iyileşmede vücut biyomekaniğinin daha sağlıklı olması için yapılması gereken tedaviye de yol gösterici olacaktır. Ayrıca önce yapılan değerlendirmeler bu patolojinin ne gibi farklılıklara sebep olduğunu belirlemekte önemlidir. Çalışmanın amacı, bu farklılıkları verisel olarak ortaya koymak ve sonuçlar doğrultusunda yapılacak çözüm çalışmalarına bir istatistiksel veri sunabilmektir. Bu amaç ile cerrahi öncesi ve sonrası eklem hareket açıklığı ölçümü ve yürüyüş değerlendirmesi yapılmıştır. Eklem hareket ölçümü, alt ekstremite eklemlerine gonyometre ile uygulanmıştır. Yürüyüş değerlendirmesi kişinin belirlenen dört metre uzunluğunda yürüyüş parkurunda yürüyüşünün önden ve yandan video kaydına alınarak yapılmıştır. Alt ekstremitede; kalça eklem hareketleri, diz eklem hareketleri ve ayak bileği eklem hareketleri değerlendirilmiştir. Kalça fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinin, diz fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinin, ayak bileği dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon hareketlerinin gonyometrik ölçümü yapılmıştır. Yürüyüş değerlendirmesinde; yürüyüş hızı, adım sayısı, salınım ve duruş fazları süreleri tespit edilmiştir. Cerrahi sonrası cerrahi öncesine göre patolojik ekstremitede kalça fleksiyonu, diz ekstansiyonu, ayak bileği plantar fleksiyonu ve kalça ekstansiyonu açılarında azalma meydana gelmiştir. Diz fleksiyonunda artış gözlemlenmiştir. Ayak bileği dorsifleksiyonunda bir değişim gözlemlenmemiştir. Cerrahi sonrası cerrahi öncesine göre patolojik olmayan ekstremitede kalça fleksiyonu, ayak bileği plantar fleksiyonu ve diz fleksiyon açıları artış gösterirken, kalça ekstansiyon açısı azalma göstermiştir. Diz ekstansiyonunda ve ayak bileği dorsifleksiyonunda bir değişim olmamıştır. Adım sayısında artış, yürüyüş hızında azalma gözlemlenmiştir. Cerrahi sonrası cerrahi öncesine göre tüm yürüyüş fazlarında artış meydana gelmiştir. Toplam salınım fazı duruş fazına göre daha fazla artış göstermiştir. Patolojik ekstremite duruş fazı salınım fazına göre daha fazla artış göstermiştir. Patolojik olmayan ekstremite salınım fazı duruş fazına göre daha fazla artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, 3D printing technology has been increasingly applied in the medical field. Personalized plaques and prostheses are designed with the help of 3D printing technology for repair and reconstruction of bone defects after tumor resection. Measuring the effects of the applied treatment on body biomechanics is important and necessary to determine the effectiveness of the treatment and to determine what needs to be done for better results. The determined results will also guide the treatment that should be done in order to have a healthier body biomechanics in the recovery after the application. In addition, previous evaluations are important in determining what differences this pathology causes. The aim of the study is to present these differences in data and to present a statistical data to the solution studies to be carried out in line with the results. For this purpose, joint range of motion measurement and gait evaluation were performed before and after surgery. Joint motion measurement was applied to the lower extremity joints with a goniometer. The walking assessment was made by video recording the person's walking on the determined four-meter-long walking track from the front and from the side. In the lower extremity; hip joint movements, knee joint movements and ankle joint movements were evaluated. Goniometric measurements of hip flexion and extension movements, knee flexion and extension movements, ankle dorsiflexion and plantar flexion movements were made. In gait evaluation; walking speed, number of steps, swing and stance phases durations were determined. After surgery, hip flexion, knee extension, ankle plantar flexion, and hip extension angles decreased in the pathological extremity compared to the pre-surgery. An increase in knee flexion has been observed. No change in ankle dorsiflexion was observed. While hip flexion, ankle plantar flexion and knee flexion angles increased after surgery compared to preoperatively, hip extension angles decreased in non-pathological extremities. There was no change in knee extension and ankle dorsiflexion. An increase in the number of steps and a decrease in walking speed were observed. There was an increase in all gait phases after surgery compared to preoperatively. The total swing phase increased more than the stance phase. The pathological limb stance phase increased more than the swing phase. The non-pathological limb swing phase increased more than the stance phase.