Latin dansçılarında kor stabilizasyon ve direnç egzersizlerinin fiziksel uygunluk ve dans performansı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of core stabilization and resistance exercises on physical fitness and dance performance in latin dancers
  1. Tez No: 778104
  2. Yazar: NİDA MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM MUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dans, bir ritim eşliğinde sergilenen, estetik ve sanatsal ifadenin ön planda olduğu fiziksel bir aktivitedir. Dansın başarılı bir şekilde doğru teknikte sergilenmesi için dansçının kuvvet, güç, dayanıklılık, esneklik, denge ve koordinasyon gibi fiziksel uygunluk parametrelerinin iyi düzeyde olması beklenir. Bu çalışmanın amacı, latin dansçılarda kor stabilizasyon ve dirençli egzersizlerin bireylerin kas gücü, enduransı, denge, esneklik ve dans performansı üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 40 latin dansçı dahil edildi ve randomize olarak kor stabilizasyon (n=20) ve dirençli egzersiz (n=20) gruplarına ayrıldı. Kor stabilizasyon grubuna 14 kadın, 6 erkek; dirençli egzersiz grubuna 17 kadın, 3 erkek dansçı katılım sağladı. Dansçıların demografik ve klinik bilgileri alındıktan sonra, kas kuvveti (30 Saniye Otur-Kalk Testi), kas enduransı (Plank Testi), denge (Y Denge Testi), esneklik (Otur-Uzan testi) ve dans performansı (Tek Bacak Sıçrama Testi) değerlendirildi. İlk değerlendirmenin ardından dansçılar 4'er kişilik gruplar halinde 6 hafta boyunca, haftada 2 kez ve her seans ortalama 30-45 dakika sürecek şekilde kor stabilizasyon egzersizleri (Plank, Bird dog, Double leg lifts, Prone cobra, Oblique twists) ve dirençli egzersiz (Direnç Bantla Squat Yürüyüş, Butt Blaster, Direnç Bantla Midye, Direnç Bantla Kalça Ekstansiyonu, Direnç Bantla Ayak Bileği Dorsifleksiyonu) gruplarına dahil edildiler. Altı haftalık egzersiz programı sonrasında her iki gruba tüm değerlendirmeler tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
Dance is a physical activity in which aesthetic and artistic expression is at the forefront, accompanied by a rhythm. In order for the dance to be successfully performed in the right technique, the dancer's physical fitness parameters such as strength, power, endurance, flexibility, balance and coordination are expected to be at a good level. The aim of this study is to investigate the effects of core stabilization and resistance exercises on muscle strength, endurance, balance, flexibility and dance performance in Latin dancers. Forty social latin dancers were included in the study and were randomly divided into two groups as core stabilization (n=20) and resistance exercise (n=20) groups. In the core stabilization group, 14 women, 6 men; 17 female and 3 male dancers participated in the resistance exercise group. After the demographic and clinical information of the dancers were obtained, muscle strength (30 Second Sit-Rise Test), muscle endurance (Plank Test), balance (Y Balance Test), flexibility (Sit-Reach test) and dance performance (Single Leg Jump Test) were evaluated. After the first evaluation, the dancers in groups of 4 and each session will last approximately 30-45 minutes, 2 times per week for 6 weeks core stabilization exercises (plank, bird dog, double leg lifts, Prone cobra Oblique twists) and resistance exercise (Walk with Resistance Bands Squat, Butt Blaster, Clam with Resistance Band, Hip Extension with Resistance Band and Ankle Dorsiflexion with Resistance Bands) groups were included. After the six-week exercise program, all evaluations in both groups were repeated.