Kadınların yalnız seyahatinde kısıtlayıcıların X, Y ve Z kuşaklarının seyahat niyetine etkisi: Türkiye örneği
The effect of restrictions on female's solo travel on the travel intention of generations X, Y and Z: The case of Turkey
  1. Tez No: 778115
  2. Yazar: ELİF BERFİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Cinsiyet, turizm talebini etkileyen bir faktör olduğundan dolayı turizm sektörü için önemli bir araştırma konusudur. Seyahat faaliyetleri üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki erkekler, kadınlara göre daha rahat seyahat etmektedirler. Bunun sebebi ise toplumsal cinsiyet rolleri kaynaklı olarak kadınların belli kurallarla kısıtlanırken erkeklerin daha özgür davranabilmesi olarak görülmektedir. Kadınların turizm faaliyetlerinde aktif olabilmesi ve hiçbir kısıtlayıcıya maruz kalmadan faaliyetleri yürütmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında amaç Türkiye'de yaşayan ve en az bir kere yalnız başına seyahat etmiş kadınların karşılaştıkları kısıtlayıcıların yeniden seyahat niyetine etkisini belirlemek ve kuşaklar arasında karşılaştırmalı olarak incelemesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de yaşayan ve daha önce en az bir kere seyahat etmiş kadınlarla 2022 Mart-Ağustos ayları arasında yapılan anket yöntemiyle araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonunda 532 adet anket toplanmıştır. 532 anket formuna geçerlik, güvenilirlik, normal dağılım varsayımı ve değişken analizleri ile test edilmiştir. Sonuçlar kişisel kısıtlayıcıların, seyahat niyetine etkisi olduğu ve etkinin Y ve Z kuşağı üzerinde arttığını göstermektedir. Araştırma sonucunda karşılaşılan kısıtlayıcıları aza indirgemek için öneriler sunulmuştur. Ulusal literatürde ilgili konu hakkındaki çalışmaların yeni başlaması sebebiyle, az çalışma olduğu göz önüne alındığında, bu çalışmanın literatüre katkı sağlamasının yanı sıra sunulan öneriler ile de sorunların aza indirgenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender is an important research topic for the tourism industry as it affects tourism demand. Research on travel activities shows that men travel more comfortably than women. The reason for this is seen as the fact that men can act more freely while specific rules restrict women due to gender roles. It is thought that women should be active in tourism activities and carry out activities without being exposed to any restrictions. This study aims to determine the effect of the restraints faced by women living in Turkey who have traveled alone at least once on their intention to travel again and to analyze them comparatively across generations. For this purpose, a survey was conducted with women living in Turkey who had traveled at least once before, using the survey method undertaken between March 2022 and August 2022. At the end of the research, 532 questionnaires were collected. Validity, reliability, standard distribution assumption, and variables analysis were tested on these questionnaires. The results show that personal constraints affect travel intention, and the effect increases in Y and Z generations. Suggestions are presented to minimize the constraints encountered due to the research. Considering that there are few researches because studies on the relevant subject have just started in the national literature, it is thought that this study will contribute to the literature and reduce the problems with the suggestions presented.