Karbaril, endosülfan ve dimetoatin üzerine birlikte etkisinin histopatolojik, hematolojik ve biyokimyasal incelenmesi
Histopathological,hematological and biochemical investigation of the combined effects of carbaryl, endosulfan and dimethoate on rats
  1. Tez No: 77812
  2. Yazar: GÜLDENİZ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TURAN AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Endosülfan, dimetoat ve karbarilin birlikte etkileri erkek sıçanlarda biyokimyasal, hematolojik ve histopatolojik olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, pestisitlerin günlük alınabilir dozları, 10, 100 ve 1000 katlan olmak üzere dört dozu karışım halinde 3.5 ay süreyle Swiss albino sıçanlara ağız yoluyla günlük olarak uygulanmıştır. Deney sonunda sıçanlardan alınan kan örneklerinde hematolojik (toplam lökosit, eritrosit, lenfosit, monosit, granülosit sayı ve yüzdeleri vs.) serum örneklerinde ise biyokimyasal parametreler (AST, ALT, ALP enzim aktiviteleri, üre azotu, kreatinin, ürik asit, glukoz, kolesterol, toplam protein, toplam bilirubin ve albumin miktarları) tespit edilmiştir. Ayrıca, karaciğer, böbrek, timus ve testis ağırlıkları ölçülerek vücut ağırlığına oranlan bulunmuş, bu dokular ve ince bağırsak dokusu örnekleri ışık mikroskobu seviyesinde incelenmiştir. Pestisitlerin en yüksek dozlarının karışımları uygulanan sıçanların serum AST, ALT ve ALP enzim aktiviteleri, kontrol grubu sıçanlarının aktivitelerine göre önemli derecede yüksek bulunmuştur. Diğer dozların karışımı uygulanan sıçanlarda çalışılan serum parametrelerinde değişiklikler olmakla beraber, bu değişikliklerin doza ve kombinasyona bağlı olmadığı görülmüştür. Uygulama gruplarındaki sıçanların hematolojik parametrelerinde değişiklikler tespit edilmiş; ancak bu değişiklikler doza ve kombinasyona bağlı olarak gerçekleşmemiştir. Uygulama gruplarındaki sıçanların timus ve ince bağırsak dokusu hariç karaciğer, böbrek ve testis dokularında histopatolojik değişiklikler gözlenmiştir. Karaciğerde mononükleer hücre inflitrasyonu, kanlanma, hepatoselüler hasar ve hidropik dejenerasyon; böbrekte mononükleer hücre inflitrasyonu, kanlanma ve tübül hasan; testiste ise damarlarda kanlanma ve interstitial dokuda ödem görülmüştür. Bazı uygulama gruplarındaki sıçanların karaciğer, böbrek, timus ve testis ağırlıkları kontrol grubu sıçanların ağırlıkları ile karşılaştırdığında bazı uygulama grubu sıçanların organ ağırlıklarında azalma veya artma şeklinde değişiklikler görülmüştür. Özellikle en yüksek doz kombinasyonları uygulanan gruplardaki sıçanların organ/vücut ağırlığı oranlarında yükselme tespit edilmiştir. Pestisitlerin en yüksek dozlarının karışımı ve Dimetoat + Karbaril kombinasyonununbütün dozlarının karışımları uygulanan sıçanların besin tüketimi ve vücut ağırlığı kazanmalarında önemli derecede azalma kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Endosülfan, Dimetoat, Karbaril, Erkek sıçan, Toksisite, Birlikte etki
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Combined effects of endosulfan, dimethoate and carbaryl were investigated biochemically, hematologically and histopathologically on male rats. Therefore, the combination of 1, 10, 100 and 1000 times of acceptable daily intake of pesticides were administrated orally to the Swiss albino rats everyday for 3.5 months. At the end of the experiment, hematological (total leukocyte, erythrocyte, lymphocyte, monocyte and granulocyte counts and %, etc.) and biochemical parameters in serum (AST, ALT, ALP enzyme activities, urea nitrogen, creatinine, glucose, uric acid, cholesterol, total protein, total bilirubin and albumen) were determined in the blood samples taken from the rats. In addition, weights of liver, kidney, thymus, testes were measured, ratios of organ/body weight were determined and then these tissues and small intestine tissue samples were examined in light microscopic level. It was found that AST, ALT and ALP activities of rats treated with the combination of high doses of pesticides increased significantly compared with those of control. There were changes in the tested serum parameters in rats treated with the combination of other doses of pesticides. However, these changes were not dose and combination dependent. The changes in hematological parameters of the rats in some treated groups were determined. But, these changes were not dose and combination dependent. Significant pathological changes in liver, kidney and testes except thymus and small intestine of rats in treated groups were observed. Mononuclear cell infiltration, congestion in portal veins, hepatocellular damages and hidropic degeneration in liver; mononuclear cell infiltration, congestion and tubular damages in kidney; hemorrhage in vessels and oedema in the interstitial tissue in testes were observed. The weights of liver, kidney, thymus and testes of rats in some of the treated groups showed alterations such as decrease and/or increase when compared with those of controls. Increases in the ratios of organ/body weight in rats treated with especially the combinations of high doses of pesticides were determined.VII Decreases in the food and water consumption and body weight gain of rats treated with the combination of high doses of pesticides and combination of all doses of dimethoate + carbaryl were determined. KEY WORDS : Endosulfan, Dimethoate, Carbaryl, Male rat, Combined effect, Toxicity