Allium cepa test materyalinde karbaril insektisitinin teşvik ettiği çok yönlü toksisiteye karşı cassia angustifolia yaprak ekstraktının koruyucu rolü
Protective role of cassia angustifolia leaf extract against multifaceted toxicity induced by carbaryl insecticide in allium cepa test material
  1. Tez No: 972132
  2. Yazar: ALEYNA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada karbaril insektisitinin Allium cepa L.'da teşvik ettiği çok yönlü toksisite ile bu toksisiteye karşı Cassia angustifolia Vahl. (Sinameki) yaprak ekstraktının koruyucu rolü fizyolojik, sitogenetik, biyokimyasal ve anatomik parametreler yardımıyla araştırılmıştır. Ayrıca karbaril'in teşvik ettiği DNA hasarının boyutu Comet tahlili yöntemi ve karbaril-DNA etkileşimi ise spektral kayma yöntemi ile incelenmiştir. A. cepa bulbları 1 kontrol ve 5 uygulama olacak şekilde 6 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu bulblar çeşme suyu ve uygulama grubu bulblar ise karbaril (0,3 µg/L) ve C. angustifolia yaprak ekstraktı dozları (3,5 ve 7,0 mg/mL) ile çimlendirilmiştir. Sonuçta seçilen tüm parametreler için Grup 1 (kontrol) ve C. angustifolia'nın 3,5 ve 7,0 mg/mL dozlarına maruz kalan Grup 2 ile Grup 3'de belirlenen değerler arasında anlamlı farklar (p>0,05) tespit edilememiştir. Karbaril maruziyeti (Grup 4) kontrole göre çimlenme yüzdesi, kök uzaması, ağırlık kazanımı, MI, klorofil a ve klorofil b düzeylerinde anlamlı (p<0,05) azalmalara, MN sıklığı, kromozomal anormallik sayıları, MDA düzeyi, prolin düzeyi, SOD aktivitesi (ve KAT aktivitesinde ise anlamlı (p<0,05) artışlara neden olmuştur. Comet tahlili sonuçları karbaril'in DNA hasarına neden olarak, baş DNA yüzdesinde azalmaya ve kuyruk DNA yüzdesinde ise artışlara neden olduğunu göstermiştir. A. cepa kök ucu hücrelerinden elde edilen DNA ile karbarilin etkileşimi sonrasında 260 nm'de absorbsiyon artışı gözlenmiş ve bu hiperkromik kayma DNA hasarına işaret etmektedir. Karbaril kök ucu meristem hücrelerinde farklı kromozomal anormallikleri teşvik etmiştir. Yine kök meristem hücrelerinde anatomik hasarlara neden olmuştur. C. angustifolia yaprak ekstraktı uygulaması ise karbaril toksisitesine karşı koruma sağlayarak, incelenen tüm parametre değerlerinde düzelmeye neden olmuştur. Bu düzelmenin C. angustifolia yaprak ekstraktının 7,0 mg/mL dozunda daha da belirgin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak sebzelerde ölçülen en yüksek karbaril kalıntı dozunun hedef dışı bir organizma olan A. cepa'da çok yönlü toksisiteye neden olduğu, C. angustifolia yaprak ekstraktının ise bu toksisite karşı anlamlı bir koruma sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the versatile toxicity induced by carbaryl insecticide in Allium cepa L. and the protective role of Cassia angustifolia Vahl. (Senna) leaf extract against this toxicity were investigated with the help of physiological, cytogenetic, biochemical and anatomical parameters. In addition, the extent of DNA damage induced by carbaryl was examined by the Comet assay method and the carbaryl-DNA interaction by the spectral shift method. A. cepa bulbs were divided into 6 groups: 1 control and 5 treatments. Control group bulbs were germinated with tap water and treatment group bulbs were germinated with carbaryl (0,3 µg/L) and C. angustifolia leaf extract doses (3,5 and 7,0 mg/mL). As a result, for all selected parameters, no significant differences (p>0,05) could be detected between the values determined in Group 1 (control) and Group 2 and Group 3, which were exposed to 3,5 and 7,0 mg/mL doses of C. angustifolia. Carbaryl exposure (Grup 4) caused significant (p<0,05) decreases in germination percentage, root elongation, weight gain, MI, chlorophyll a and chlorophyll b levels compared to the control. It caused significant (p<0.05) increases in the frequency of MN, the number of CAs, MDA level, proline level, SOD activity and CAT activity. Comet assay results showed that carbaryl caused DNA damage, causing a decrease in the percentage of head DNA and an increase in the percentage of tail DNA. After the interaction of carbaryl with DNA obtained from A. cepa root tip cells, an increase in absorption at 260 nm was observed and this hyperchromic shift indicates DNA damage. Carbaryl promoted different CAs in root tip meristem cells. It also caused anatomical damages in root meristem cells. Application of C. angustifolia leaf extract provided protection against carbaryl toxicity and caused an improvement in all parameter values examined. It was determined that this improvement was more pronounced at the 7,0 mg/mL dose of C. angustifolia leaf extract. As a result, it was determined that the highest carbaryl residue dose measured in vegetables caused multifaceted toxicity in A. cepa, a non-target organism, and C. angustifolia