Karbaril maruziyetinde doza bağlı toksisite, oksidatıf stres ve hücresel yanıt mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of dose-dependent toxicity, oxidative stress, and cellular response mechanisms in carbaryl exposure
- Tez No: 972377
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biyokimya, Biology, Genetics, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Böcekleri yok etme konusundaki yüksek etkinliği ve düşük maliyeti nedeniyle tarım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan karbaril insektisitinin bir biyoindikatör organizma olan A. cepa'daki toksisitesi araştırılmıştır. Bu amaçla, A. cepa bulbları biri kontrol ve diğerleri test kimyasalları ile muamele edilecek deney grupları olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu deney süresince musluk suyu ile muamele edilirken, deney grupları sırasıyla 0,15 µg/L karbaril, 0,3 µg/L karbaril ve 0,6 µg/L karbaril uygulamasına maruz bırakılmıştır. Uygulamalar karanlıkta ve oda sıcaklığında yürütülmüştür. Analiz edilen fizyolojik parametreler çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı; sitogenetik parametreler mitotik indeks (MI), mikronükleus (MN) sıklığı, kromozomal anormallikler (CAs) ve DNA hasarı; biyokimyasal parametreler ise prolin içeriği, malondialdehit (MDA) konsantrasyonu, klorofil (a ve b) pigment seviyesi ve süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleridir. DNA hasarını belirlemek için Comet testi kuyruğundaki %DNA miktarı kullanılmıştır. Karbaril insektisitinin kök dokularındaki anatomik etkisini belirlemek için meristematik hücre hasarları incelenmiştir. Karbaril uygulamaları çimlenme yüzdesini, kök uzamasını, ağırlık artışını, MI değerini ve klorofil pigment miktarını azaltmıştır. Karbaril insektisitine maruz kalan gruplarda MN, CAs, DNA hasarı, prolin ve MDA miktarı, SOD ve KAT enzim aktiviteleri ve meristematik hücre hasarı artmıştır. Karbarilin toksik etkileri, uygulama dozu ile doğru orantılı olarak artmıştır. Karbaril genotoksisitesine bağlı olarak oluşan kromozomal bozukluklar; görülme sıklıklarına göre, vagrant kromozom, yapışkan kromozom, kromatinin eşit olmayan dağılımı, fragment, köprü, nükleus tomurcuğu, ters kutuplaşma ve çok kutuplu anafaz olarak sıralanmıştır. Epidermis hücre hasarı, korteks hücre duvarında kalınlaşma ve yassılaşmış hücre çekirdekleri karbaril uygulanan gruplarda tespit edilen meristematik hücre hasarları arasında yer almıştır. Sonuç olarak, karbaril insektisitinin A. cepa'da çok yönlü toksisiteye neden olduğu ve bu etkinin insektisit dozuna bağlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The toxicity of carbaryl insecticide, which is widely used in agricultural products due to its high efficacy and low cost in destroying insects, was investigated in A. cepa, a bioindicator organism. For this purpose, A. cepa bulbs were divided into four groups, one as a control and the others as experimental groups to be treated with test chemicals. While the control group was treated with tap water during the experiment, the experimental groups were exposed to 0,15 µg/L carbaryl, 0,3 µg/L carbaryl and 0,6 µg/L carbaryl, respectively. The physiological parameters analysed were germination percentage, root length and weight gain; the cytogenetic parameters were mitotic index (MI), micronucleus (MN) frequency, chromosomal abnormalities (CAs) and DNA damage; the biochemical parameters were proline content, malondialdehyde (MDA) concentration, chlorophyll (a and b) pigment level and superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities. The DNA% in the comet test tail was used to determine DNA damage. Meristematic cell damage was analyzed to determine the anatomical effect of carbaryl insecticide on root tissues. Carbaryl applications decreased germination percentage, root elongation, weight gain, MI value and chlorophyll pigment amounts. MN, CAs, DNA damage, proline and MDA amount, SOD and CAT enzyme activities and meristematic cell damage were increased in the groups exposed to carbaryl insecticide. The toxic effects of carbaryl increased in direct proportion to the dose of administration. Chromosomal disorders due to carbaryl genotoxicity are listed as vagrant chromosome, sticky chromosome, unequal distribution of chromatin, fragment, bridge, nucleus bud, reverse polarization and multipolar anaphase according to their frequency. Epidermis cell damage, thickening of the cortex cell wall and flattened cell nuclei were among the meristematic cell damages determined in carbaryl treated groups. In conclusion, it was revealed that carbaryl insecticide caused multifaceted toxicity in A. cepa and this effect was dependent on the insecticide dose.