Türkiye'nin deprem tehlikesi ışığı altında Ankara'nın depremselliğinin incelenmesi
Investigation of the seismicity of Ankara province within the earthquake hazard of Turkey
  1. Tez No: 77814
  2. Yazar: BÜLENT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN KOCAEFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV. ÖZET Çalışmanın amacı, Ankara'nın depremselliğini ve deprem tehlikesini incelemek ve Ankara'nın yakın civarında olabilecek olasıl depremlerin, Ankara kent merkezinde oluşturabileceği yatay ivme, şiddet değerlerim ve meydana gelebilecek hasadan belirlemektir. Ankara'nın depremselliği, Ankara il merkezini 140 km çevreleyecek şekilde çizilen bölge içine düşen ve 1900-1997 yıllan arasında oluşmuş M > 4 olan depremlerden yararlanarak incelenmiştir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak hesaplanan Manyitüd-Frekans ilişkisindeki a ve b parametrelerinden yararlanarak, belirli büyüklükteki depremlerin gelecekte oluşma ihtimalleri ve dönüş periyotlan hesaplanarak Ankara'nın deprem tehlikesi belirlenmiştir. Bu bölgede manyitüdü M = 6.5 veya daha büyük olan bir depremin 75 yıl içinde gerçekleşme olasılığı %97 olarak bulunmuştur. Ankara, geçmiş yıllardaki kayıtlara göre yıkıcı depremlerin merkezi olmamıştır. Fakat, 100-110 km kuzeyinde bulunan Kuzey Anadolu Fayı ve 80-90 km güney doğusunda bulunan Kırşehir Fayı üzerinde meydana gelen Bolu-Gerede (1944) ve Kırşehir (1938) depremlerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. O yıllara göre her geçen yıl biraz daha büyüyen ve genişleyen Ankaranın olasıl bir depremden daha fazla etkileneceği gayet açıktır. Bu örneklerden yola çıkarak, Kuzey Anadolu Fay Zonunun Ankara'ya en yakın olan yerinde ve uydu görüntüsünden yararlanarak belirlenen çizgisellik üzerinde oluşabilecek olasıl depremlerin Ankara kent merkezindeki mahallelerde oluşturabileceği yatay ivmelerin ve şiddetin ne olabileceği azalım ilişkileri kullanılarak belirlenmiş, geçmiş yıllarda oluşan hasar yapan depremlerden elde edilen oranlar kullanılarak da hasar tahminleri yapılmıştır. Bu çalışmada bulunan yatay ivme değerleri tabankayadaki ivme değerleridir. Ankara kentinin çok büyük bir kısmı Akarsu ve Göl çökelleri ve Alüvyonlardan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate seismicity and earthquake hazard of Ankara Metropolitan Area. It is also aimed to estimate the expected horizontal peak ground acceleration, seismic intensity and damage estimation for Ankara City due to a probable future earthquake that may occur at the vicinity of Ankara. The seismicity of Ankara has been investigated by using the earthquakes equal or larger than M > 4 that occurred in a region with a 140 km radius for the time interval 1900-1997. The earthquake hazard of Ankara has been determined using classical linear magnitude - frequency relation of Gutenberg - Richter. It is calculated %97 probability of occurrence for an earthquake magnitude equal or greater than 6.5 within 75 years in the investigation area. Damage creating earthquakes didn't occur near to Ankara up to now. However, The city was affected at the important degree from Bolu-Gerede (1944) earthquake that occurred North Anatolian Fault Zone (NAFZ) and Kırşehir (1938) earthquake that occurred Kırşehir fault. Nevertheless, it seems that Ankara will be affected much more from a future earthquake with similar magnitude. Since the beginning Ankara is growing and expanding every year but especially in recent years. Potential earthquake source zones for Ankara are NAFZ and some lineaments and linear structures determined by use of Remote Sensing image. The expected peak ground horizontal acceleration, seismic intensity and damage estimation has determined by considering the attenuation relationship. The peak acceleration values calculated in this study is acceleration values at the hard rock. Greater part of metropolitan Ankara settled on soft soils like river and lake sediments and deep alluvial valleys.