Hellenistik Dönem'de Kurul Kalesi kültleri
Cults of Kurul Fortress in the Hellenistic Period
- Tez No: 778141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM ÖZDİZBAY, PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu yüksek lisans tezinin kapsamında Pontos Kralı VI. Mithradates Dönemi'ne tarihlendirilen Kurul Kalesi'ndeki kültlerin ve kale özelindeki niteliklerinin tespiti, kült alanlarının mimari içerisindeki dağılımlarının anlaşılması, söz konusu alanlarda uygulanan ritüellerin belirlenmesi, kült ile ilişkili eserlerin tanımlanması ve yorumlanması üzerine çalışılmıştır. Kurul Kalesi 2010-2019 yılı arkeolojik kazı ve araştırma çalışmalarının sonucunda elde edilen verilerin temel alındığı çalışmada hedeflenen sonuçlara ulaşabilmek adına, Pontos Bölgesi başta olmak üzere tüm etkileşimli bölgelere ait verilerin dikkate alındığı analojik yöntemden faydalanılmıştır. Pontos Bölgesi'nde şimdiye dek yürütülen arkeolojik kazı ve araştırma çalışmalarının -dolayısıyla bilimsel verinin- nispeten az olması sebebiyle analojik yöntemin yetersiz kaldığı noktada Kurul Kalesi'nde tespit edilen kültlerin köken, gelişim, nitelik, tapınım biçimi, yayılım ve etki alanı dahil olmak üzere tüm özellikleri detaylıca irdelenerek kaledeki verilerle uyumu incelenmiştir. Bu çalışmanın nihayetinde askeri garnizon (phrourion) niteliğiyle ön plana çıkan Kurul Kalesi'nin kültsel faaliyetlerdeki rolü ve önemi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the extent of this master's thesis, the studies that are made include the determination of the cults and the attributes related to the Kurul Fortress which dated to the period of the King Mithridates IV of Pontus, determining of the rituals performed in the mentioned regions, and defining and interpreting the findings related to the cult. In order to reach the targeted results in the study which are based on the data obtained as a result of the archaeological excavations and research studies of the Kurul Fortress dated between the years 2010 and 2019, the analogic method was used, which takes all the interacting regions, especially Pontos Region, into account. At the point where the analogical procedure was insufficient due to the relative scarcity of the archaeological excavations and research studies carried out in the Pontos Region so far -and therefore scientific data- all features of the cults identified in the Kurul Fortress including their origin, development, form of worship, spread and area of influence were scrutinized and their compatibility with the data in the fortress was examined. At the conclusion of this study, the role and importance of the Kurul Fortress, which stands out as a military garrison (phrourion) in cult activities, has been revealed.