Financial inclusion of women in business in Türkiye: Can women entrepreneurs and SMEs really benefit from bank financing?
Türkiye'deki kadın işletmelerin finansal içermesi: Kadın girişimciler ve KOBİler banka finansmanından gerçekten yararlanabiliyorlar mı?
- Tez No: 778149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kadınların sahip olduğu/yönettiği işletmelerin bankacılık finansmanına erişimini etkileyen faktörleri araştırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda Türkiye'deki 2.258 kadın işletmenin banka finansmanına erişimi, firmalarının yaşı, bölgesi ve sektörü ekseninde incelenmiştir. Türkiye'de kadın işletmelerinin yaşı, sektörü ve bölgesi ile bank finansmanına erişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak, bu ilişkinin önem düzeyi sektörden sektöre ve bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Öte yandan, kadın işletmelerin yaşı, sektörü ve bölgesi ile teminat eksikliği nedeniyle bankalar tarafından reddedilmeleri arasındaki ilişki, daha önce bu sebeple reddedilmiş 721 kadın işletme üzerinden ölçülmüştür. Bunun sonucunda, teminatın kadın işletmelerin finansmana erişiminin önündeki önemli zorluklardan biri olmaya devam ettiği görülmüş olup, en çok konaklama, hizmet ve diğer servisler sektörü ile İç Doğu Anadolu Bölgesi'nin teminat eksikliği sebebiyle reddedildiği tespit edilmiştir. Yine de, sektör ve bölge bazında genelgeçer bir çıkarım yapmak doğru olmaz. Çünkü her işletme şahsına münhasırdır ve bankalar tarafından karakteristik özellikleri göz önünde tutularak incelenir. Türkiye'deki kadın işletmelerin finansal içermesini artırmak için bankalar, onların ihtiyaçlarını toplumsal cinsiyet eşitliği merceğinden algılamalı ve ürün geliştirirken cinsiyete duyarlı bütüncül bir yaklaşım izlemelidirler.
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the factors affecting women entrepreneurs' and women-led/owned SMEs (WiBs) access to banking finance in Türkiye. Within this scope, access to banking finance of 2,258 WiBs registered and operated in Türkiye was examined in the axis of their firm ages, regions, and sectors. It was found that there is a statistically significant relationship between WiBs' age, sector and region and their access to banking finance in Türkiye. However, the significance levels of their relationship change from sector to sector and region to region. Further, the relationship between WiBs' age, sector and region and being rejected by banks due to lack of collateral was assessed with 721 WiBs among the sample who were rejected before by banks due to lack of collateral. It was found that collateral provision remains one of the prominent challenges ahead of women entrepreneurs' access to finance, and WiBs in accommodation, food and other services" sector and the Central East Anatolia Region was rejected the most by banks due to a lack of collateral. However, making a one-fits-all inference based on sector and region would not be correct. Since each WiB is a unique case and their credit applications are reviewed by banks considering their specific characteristics. To increase the financial inclusion of Turkish WiBs, banks should perceive the needs of these WiB clients from a gender lens and should pursue a holistic approach while developing gender-responsive WiB product packages.