Üniversite öğrencilerinde kendilik algısı, öz yeterlilik ve öfke ifade tarzlarının ilişkisi
The relationship of self-perception, self-efficiency and angry expression in university students
  1. Tez No: 778161
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KIZILDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Üniversite öğrencilerinin kendilik algısı ve öz yeterlik düzeylerinin öfke ifade tarzları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan araştırma, betimsel bir çalışma olup araştırmada genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Okan Üniversitesi lisans ve lisansüstü bölümlerde eğitim almakta olan 16.392 öğrencidir. Araştırmanın örneklemi %5 hata payı, %95 güven aralığına göre belirlenmiş 376 öğrencidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla sorulmuş dört soru yer almaktadır. Anket formunda ayrıca öğrencilerin kendilik algı düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Genel Öz Yeterlik Ölçeği ve Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzları Ölçeği yer almaktadır. Araştırma döneminde Covid-19 pandemisi önlemlerinin uygulanıyor olmasından dolayı, veri toplama aracı elektronik ortamda hazırlanmış ve araştırmaya katılan öğrencilere sosyal medya kanalıyla ulaştırılmıştır. Anket uygulaması öncesinde öğrencilerden gönüllü katılımları konusunda onam alınmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 24.0 istatistiksel veri değerlendirme programı kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracında yer alan Genel Öz Yeterlik Ölçeğinin çarpıklık ve basıklık değerlerine göre normal dağılım gösterdiği; diğer ölçeklerin normal dağılım göstermediği görülmektedir. Betimleyici istatistik sonrasında normal dağılım gösterdiği belirlenen verilere parametrik (t Testi, ANOVA Testi), normal dağılım göstermeyen verilere nonparametrik (Kuskal-Wallis ve Mann Whitney U) testler uygulanmıştır. Öğrencilerin sınıfları ile sürekli öfke, öfkeyi içe atma, öfkeyi dışa vurma ve öfke kontrolü alt boyutları arasında, öğrencilerin bölümleri ile öfke kontrolü alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre kendilik algı düzeylerinin daha yüksek olduğu, yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin, ekonomik durumu orta olan öğrencilerin ve Hukuk bölümünde okumakta olan öğrencilerin kendilik algı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Kadın öğrencilerin öz yeterlik düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksektir ve 1. Sınıfta olan öğrencilerin, ekonomik durumu orta olan öğrencilerin ve Hukuk eğitimi almakta olan öğrencilerin öz yeterlik düzeylerinin diğer öğrencilere göre daha yüksektir. Erkek öğrencilerin sürekli öfke düzeyleri daha yüksekken, kadın öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla öfkelerini daha çok içe attıkları, erkek öğrencilerin öfke kontrolünü daha başarılı bir şekilde yapabilmektedirler. Eğitim düzeyi yükseldikçe sürekli öfke düzeyi yükselmektedir. 4. Sınıftaki öğrenciler öfke kontrol düzeylerinin diğer öğrencilere göre daha etkin bir şekilde yapabilmektedirler. Ekonomik düzeyin yüksek öğrencilerde sürekli öfke düzeyi ve öfke kontrolü de yüksektir. Eğitim alınan bölüm farklılığı öğrencilerin öfke kontrolü üzerinde etkili olmaktadır. Kendilik ve öz yeterlik algısı öfke ifade tarzı alt boyutlarından öfke kontrolünün anlamlı bir yordayıcısıdır. Kendilik algısı artarken, öz yeterlik algısı artmakta, öfkeyi içe ata ve dışa vurma düşmekte, buna karşılık öfke kontrol düzeyi yükselmektedir. Öz yeterlik düzeyi yükselirken öz yeterlik algısı artmakta, öfkeyi içe ata ve dışa vurma düşmekte, buna karşılık öfke kontrol düzeyi yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
The research, which was conducted to examine the effects of university students' self-perception and self-efficacy levels on their anger expression styles, is a descriptive study and the relational screening model, which is one of the general screening models, was used in the research. The population of the research is 16,392 students studying in the undergraduate and graduate departments of Okan University in the 2021-2022 academic year. The sample of the study is 376 students, determined according to 5% margin of error and 95% confidence interval. A questionnaire consisting of four parts was used as a data collection tool in the research. In the first part of the questionnaire, there are four questions asked to determine the demographic characteristics of the students. Social Comparison Scale, General Self-Efficacy Scale and Trait Anger Expression Styles Scale are also included in the questionnaire form in order to determine the self-perception levels of the students. Due to the implementation of the Covid-19 pandemic measures during the research period, the data collection tool was prepared electronically and delivered to the students participating in the research via social media. Prior to the application of the questionnaire, consent was obtained from the students regarding their voluntary participation. SPSS 24.0 statistical data evaluation program was used in the analysis of the research data. The General Self-Efficacy Scale in the data collection tool of the research showed a normal distribution according to the skewness and kurtosis values; it is seen that other scales do not show normal distribution. After the descriptive statistics, parametric (t-Test, ANOVA Test) was applied to the data determined to have normal distribution, and non-parametric (Kuskal-Wallis and Mann Whitney U) tests were applied to the data that did not show normal distribution. It was determined that there was a statistically significant difference between the grades of the students and the trait anger, anger-in, anger-out and anger-control sub-dimensions, and between the students' departments and anger control sub-dimensions. As a result of the research, it was seen that the self-perception levels of female students were higher than male students, students with graduate education, students with medium economic status and students studying in the Law department had higher self-perception levels. The self-efficacy levels of female students are higher than that of male students, and the self-efficacy levels of students who are in the 1st year, students with medium economic status and students studying Law are higher than other students. While male students have higher trait anger levels, female students internalize their anger more than male students, and male students can control their anger more successfully. The higher the education level, the higher the level of trait anger. Students in the 4th grade are able to do their anger control levels more effectively than other students. The level of trait anger and anger control are also high in students with high economic level. The difference in the education department has an effect on the anger control of the students. Perception of self and self-efficacy is a significant predictor of anger control, which is one of the sub-dimensions of anger expression style. As self-perception increases, self-efficacy perception increases, anger inward and outward expression decreases, while anger control level increases. As the self-efficacy level rises, the perception of self-efficacy increases, anger inward and outward expression decreases, while the anger control level rises.