Üniversite öğrencilerinde diyet, beden algısı ve kendilik algısı arasındaki ilişkiler
The relationships between diet, body image and self-perception of universty students
  1. Tez No: 384494
  2. Yazar: DUYGU AKBAŞ ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
21. yüzyılda yeme bozuklukların insidansı giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde anormal yeme tutumları ile beden algısı ve kendilik algısı ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 331 (131 kız, 200 erkek) üniversite öğrencisine Üniversite Öğrencileri için Benlik Algısı Ölçeği, Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Hoşnut Olma Ölçeği, Yeme Tutumu Testi, Psikolojik Belirti Tarama Listesi, Vücut Şekli Anketi, İdeal Beden ağırlığı ve Diyet Yapma Ölçümü uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16,0 istatistik paket programında değerlendirilmiş ve verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır.Ankete giren erkek ve kız öğrencilerin ortalama ağırlığı 62,88±1,25 kg, 56,01±1 kg ve ortalama boy uzunlukları 170±6,97 cm, 161±7,86 cm bulundu. Beden kitle indeksi ortalaması kızlarda 21,33±2,93 kg/m² ve erkeklerde 21,63±3,53 kg/m²'dir. Beden kitle indeksine (BKİ) göre, öğrencilerin %65,9'unun normal, %18,1'inin düşük kilolu, %13'ünün de fazla kilolu ve %3'ünün obez olduğu görüldü. Çalışmamızdaki gerçek beden ağırlığından hoşnut olmayan ve daha ince beden ideali olan kızların oranının literatürde yer alan sonuçlara yakınlığı dikkati çekmektedir. Özellikle diyet yapan öğrencilerin beden imgesi algısının hiç diyet yapmayan öğrenci grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Üniversite Öğrencileri için Benlik Algısı Ölçeğine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre erkeklerin; Sosyal Onay ortalamalarının kızlara oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, kızların Yakın Arkadaşlık ortalamalarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur.Elde edilen bulgular, araştırmanın amacı doğrultusunda, yazın bilgileri ve daha önce yapılan çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, yeme tutum ve davranışlarının, kendilik algısı ve beden algısı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Diyet yapanlarda beden imajı, kendilik algısı ve beden ideali arasındaki bağıntının incelenmesi, yeme bozukluklarının psikopatolojisini anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 21th century; the incidence of eating disorders are particularly increasing. The main aim of this study is to investigate the relationship between eating attitudes and body perception and self-perception in universty students. With this objective, 331 university students of whom 131 females and 200 males were administred an Selfpercevie Scale for Universty Students, Body Image Satisfaction Questionnaire, Eating Attitudes Test, Body Shape Questionnaire, Dieting Status Measure and Ideal Body Weight. The analysis of the data was obtained by using descriptive statistical in SPSS 16.0.It was found that the average weights of the male and female students were 62,88±1,25 kg, 56,01±1 kg and the average heights of them were 170±6,97 cm, 161±7,86 cm. Mean body mass index in females was 21,33±2,93 kg/m² and 21,63±3,53 kg/m² in males. According to Body Mass Index (BMI), subjects were classified as normal (65,9%), underweight (18,1%), overweight (13%) and obese (3%). The percentage of girls who have a thinner body ideal and are dissatisfied with their actual body weight is considerable and similar to the literature. Particularly in the dieting students perception of body image score was found to be relatively lower than nondieting students. The results of this variance analyses in Self-percevie Scale for Univercity Students showed that levels of social approval were higher for males than they were for females. However, showed levels of close friendship were higher for females than they were for males.All taken results is discussed as the aim of investigation used informations and workings that related this subject. It was found that eating attitudes and behaviors were related to self-esteem and perception of body image. The relationship between body image, self-perception and body mass index in dieting groups may help us to understand the psychopathology of eating disorders.