Education and socio-spatial closure: Two cases of popular public schools in Ankara
Eğitim ve sosyo-mekansal kapatma: Ankara'da iki popüler devlet okulu örneği
- Tez No: 778169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Geography, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bir sosyal dışlama mahalli olarak okula odaklanan çalışma, eğitimdeki eşitsizliklerin devamlılığını, daha spesifik olarak ise, eğitim kalitesi ve prestij açısından devlet okulları arasındaki farklılaşmayı sorgulamaktadır. Okullar arası ayrışmayı, talep odaklı bir yaklaşımla ailelerin toplumsal sınıf pozisyonlarına göre farklılaşan okul tercihlerinin bir sonucu olarak ele alan çalışmaların aksine bu çalışmada, eğitimdeki eşitsizliklere yönelik geliştirilen açıklamada eğitim arzına eşit olarak yer verilmesi amaçlanmaktadır. Okula odaklanması, eğitimin hem arz hem de talep tarafını dikkate almayı sağlarken, aynı zamanda eğitim eşitsizliklerinin mekansal boyutunu da analize dahil etemeye olanak verir, çünkü okul bu ikisinin coğrafi olarak karşılaştığı yerdir. Çalışmanın ampirik odağını, kayıt alanları dışından yüksek talep gören popüler devlet orta okulları oluşturmaktadır. Ankara'nın iki ilçesinde bulunan iki devlet orta okulunda gerçekleştirilen saha araştırmasının ampirik bulgularına dayanarak, devlet okulları arası farklılaşmanın okul müdürleri, öğretmenler ve velilerin ortak ürünü olduğu iddia edilmektedir. Çalışma, kaliteli eğitime erişim amacıyla çocuklarını uzak mesafedeki bu devlet okullarına gönderen velilerin stratejilerini ve eylemlerini araştırırken, velilerin stratejilerini kurumsal ve mekansal bağlamına yerleştirir. Bu amaçla Bourdieu'nun alan teorisinden yararlanan çalışma, okullardaki eşitsizlikleri üreten aktörlerin eylemleri ile yapısal eşitsizlikler arasındaki ilişkiselliği ortaya çıkarır. Aktör ve yapı arasındaki ilişkisellikle üretilen eşitsizliklerin mekansallığını kavramsallaştırmak için de sosyo-mekansal kapatma kavramını geliştirir.
Özet (Çeviri)
The study, focusing on school as a locus of social exclusion, questions the persistence of inequalities in education, more specifically public school differentiation regarding educational quality and prestige. Contrary to the studies which regard school segregation as a result of families' different school choices according to their social class positions with a demand-oriented approach, the study intends to include educational supply equally in the explanation developed to address educational inequalities. Its focus on school allows this, also to include the spatial dimension of educational inequalities in the analysis due to the fact that school is where these two meet geographically. The empirical focus of the study is on popular public middle schools which receive high demand out of their enrolment areas. Based on the empirical findings of field research conducted in two public middle schools located in two districts of Ankara, the thesis argues that public school differentiation is a joint product of school principals, teachers and parents. While investigating the strategies and actions of the parents who send their children to these public schools in the distance with a purpose of accessing better quality education, the study contextualizes parents' strategies institutionally and spatially. Making use of Bourdieu's field theory for this purpose, the study uncovers the relationality between the actions of actors and structural inequalities in creation of inequalities within schools, and develops the concept of socio-spatial closure to conceptualize the spatiality of educational inequalities created through the interplay between structure and agency.